Μπάσκετ Α1 πλέι οφ: Μαρούσι-Κολοσσός Ρόδου 87-68

Νικηφόρα ξεκίνησε το Μαρούσι την προσπάθειά του για πρόκριση στην ημιτελική φάση των πλέι οφ, καθώς στο κλειστό του «Αγίου Θωμά» επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 87-68. Η δεύτερη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί τη Δευτέρα στο «Βενετόκλειο» και αν χρειαστεί και τρίτο ματς θα γίνει την Πέμπτη στην έδρα του Αμαρουσίου.

Το Μαρούσι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο έπιασε εκπληκτική απόδοση προηγούμενος με 33-8. Η τεράστια αυτή διαφορά έθεσε τις βάσεις για τη νίκη, καθώς η απόδοση του Κολοσσού βελτιώθηκε στη συνέχεια. Οι Ροδίτες στο ημίχρονο μείωσαν σε 50-28 και στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 67-47. Το Μαρούσι στο τελευταίο δεκάλεπτο συνέχισε να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας, ενώ οι φιλοξενούμενοι με εξουδετερωμένο τον Χάρις σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (πέτυχε μόλις 4 πόντους) ουσιαστικά παράτησαν το παιχνίδι.