Άγριες συμπλοκές με ΜΑΤ, καταστροφές, δακρυγόνα, 17 συλλήψεις

Σοβαρά επεισόδια στο ΣΕΦ στον τελικό του μπάσκετ

Ώρα 01:25: Νέα διακοπή ένα λεπτό πριν τη λήξη με σκορ 76-69 υπέρ του ΠΑΟ

Τελευταία ενημέρωση:

Μεγάλης έκτασης επεισόδια σημειώθηκαν στο ΣΕΦ με άγριες συμπλοκές οπαδών του Ολυμπιακού και ανδρών της Αστυνομίας, περίπου μια ώρα πριν από το τζάμπολ του τέταρτου τελικού στο μπάσκετ με τον Παναθηναϊκό. Στις 22:25 ξεκίνησε ο αγώνας με καθυστέρηση 40 λεπτών ενώ διεκόπη στο 25ο λεπτό λόγω ρίψης αντικειμένων και ξανάρχισε ύστερα από μια ώρα! Ένα λεπτό πριν τη λήξη και ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 7 πόντους (76-69) από ρίψη αντικειμένων και κροτίδων διεκόπη και πάλι το ματς.

Ο αγώνας στο 25ο λεπτό έχει διακοπεί προσωρινά, λόγω ρίψης αντικειμένων στο παρκέ με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 42-50. Ο κόσμος του Ολυμπιακού αδειάζει σιγά σιγά το γήπεδο, χωρίς όμως να υπάρξει ανακοίνωση για εκκένωση. Στις 00.18 αρχικά δόθηκε εντολή από τους διαιτητές για εκκένωση του γηπέδου, όμως μετά από διαβουλεύσεις που διήρκεσαν περίπου 25 λεπτά αποφασίστηκε όσοι φίλαθλοι παρέμειναν στις εξέδρες να μεταφερθούν στα πέταλα του ΣΕΦ. Οι δύο ομάδεςε έκαναν ξανά την εμφάνισή τους στο παρκέ στις 00.45 και άρχισαν το ζέσταμα εν όψει της επανέναρξης του αγώνα. Τελικώς έξι λεπτά πριν τη 01.00 ξανάπαιξαν μπάσκετ οι δυο ομάδες, αλλά στις 01:25 από ρίψη αντικειμένων και κροτίδων διεκόπη και πάλι ο αγώνας. Στο σημείο αυτό, 1'03'' πριν τη λήξη ήταν μπροστά στο σκορ ο Παναθηναϊκός με 76-69.

Τα επεισόδια ξεκίνησαν από τον περιβάλλοντα χώρο και επεκτάθηκαν εντός του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, με τους οπαδούς του Ολυμπιακού να ξηλώνουν και να πετάνε καθίσματα στο παρκέ και άλλα αντικείμενα. Λίγο πριν τις 9 και στις συμπλοκές με δυνάμεις των ΜΑΤ η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων. Αμέσως μετά αρκετοί οπαδοί του Ολυμπιακού προσπάθησαν να σπάσουν τον αστυνομικό κλοιό και να εισέλθουν στο ΣΕΦ χωρίς εισιτήριο.

Ακολούθησαν συμπλοκές και πετροπόλεμος με τους αστυνομικούς να κάνουν χρήση χημικών ακόμη και εντός γηπέδου. Μάλιστα υπάλληλοι του ΣΕΦ έτρεχαν με νερό για να σβήσουν δυο μικροεστίες φωτιάς! Τα κυλικεία του ΣΕΦ έγιναν και αυτά στόχος. Ανεγκέφαλοι χτύπησαν τους υπαλλήλους εκτοξεύοντας αντικείμενα εναντίον τους. Κατέστρεψαν εγκαταστάσεις, με κάποια από αυτά να κατεβάζουν έγκαιρα σιδεριές, τη στιγμή που οι υπάλληλοι έτρεχαν για να φύγουν.  Οι φύλακες ασφαλείας, πριν από λίγη ώρα, εκκένωσαν τα δημοσιογραφικά έδρανα προκειμένου να προστατεύσουν την σωματική ακεραιότητα των δεκάδων δημοσιογράφων που βρίσκονταν στο χώρο προκειμένου να καλύψουν τον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός έκανε την εμφάνισή του στο γήπεδο για δεύτερη φορά στις 21.40 και ένα λεπτό αργότερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Παναθηναϊκός. Οι οπαδοί των γηπεδούχων εκτόξευσαν εναντίον των παικτών των "πρασίνων" κάθε λογής αντικείμενα, με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στα αποδυτήρια. Τελικά το ματς άρχισε στις 22:25 με καθυστέρηση 40 λεπτών και την αστυνομία να έχει κάνει 17 συλλήψεις και 6 προσαγωγές.