1-0 τη Σερβία στο Βελιγράδι με γκολ του Σαλπιγγίδη στο 45'

Νικηφόρο ντεμπούτο Σάντος στον πάγκο της Εθνικής

Πρώτη νίκη επί των Σέρβων από το 1934

Νικηφόρα πρεμιέρα του Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου. Με κεφαλιά του Σαλπιγγίδη στο 45ο λεπτό η Ελλάδα νίκησε σε φιλικό τη Σερβία στο Βελιγράδι και ο Πορτογάλος έχει κάθε λόγο να είναι ικανοποιημένος από την εμφάνιση στα πρώτα 60 λεπτά. Ήταν η πρώτη νίκη της Ελλάδας επί της Σερβίας από το 1934 και η πρώτη επί σερβικού (ή γιουγκοσλαβικού) εδάφους μετά από οχτώ ήττες σε ισάριθμα ματς.

Ο σκόρερ Σαλπιγγίδης με τον Βίντιτς Ο σκόρερ Σαλπιγγίδης με τον Βίντιτς
Στο πρώτο ματς στην “μετά Ρεχάγκελ-εποχή” ο Σάντος προσπάθησε να τα αλλάξει όλα. Με κλασσικό 4-4-2 σε ρόμβο και εμφανή την προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, να παίξει ποδόσφαιρο η ομάδα και πάνω απ' όλα να το ευχαριστηθεί. Με τους Κυργιάκο-Παπασταθόπουλο στόπερ, Βύντρα και Σπυρόπουλο ακραία μπακ, Κατσουράνη αμυντικό χαφ, Καραγκούνη και Τοροσίδη ακραία χαφ και τον Νίνη σε επιτελικό ρόλο πίσω από το επιθετικό δίδυμο Σαλπιγγίδη-Σαμαρά.

Σ' αυτό το πρώτο ημίχρονο έκανε καταπληκτικό ματς σε ρόλο μέσα δεξιά (μπροστά από τον Βύντρα) ο Τοροσίδης ενώ ο Κατσουράνης κυριάρχησε στο κέντρο. Ο Σάντος θα ήθελε περισσότερη  βοήθεια και ενεργό συμμετοχή από τα πλάγια μπακ, πιθανόν και από τον Σαμαρά που δεν έκανε αισθητή την παρουσία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο σταδιακά άρχισε να πέφτει η απόδοση της Εθνικής. Τα χαφ δεν μάρκαραν, οι Σέρβοι περνούσαν ο,τι ώρα ήθελαν μπροστά και μετά το 60' έχαναν τη μια ευκαιρία πίσω από την άλλη. Ο Σηφάκης σε τουλάχιστον δυο περιπτώσεις έκανε σωτήριες επεμβάσεις και άλλες δυο φορές είχε σύμμαχο τα δοκάρια. Γενικότερα στο διάστημα που πίεζε η σερβική ομάδα, η Εθνική προβλημάτισε στην αμυντική λειτουργία. Επιθετικά δεν προσπάθησε να διεκδικήσει και πολλά πράγματα στο δεύτερο μέρος. Ντεμπούτο (στα τελευταία λεπτά) με τη φανέλα της Εθνικής έκαναν οι Μανιάτης, Μαρίνος και Γιάννης Παπαδόπουλος.

"Mπήκαμε πάρα πολύ καλά στο ματς, τόσο στον αμυντικό όσο και στον επιθετικό τομέα. Είχαμε σιγουριά και ασφάλεια. Στη συνέχεια, ίσως από την κούραση κάποιων ποδοσφαιριστών, ίσως και από τις αλλαγές, κόπηκε ο ρυθμός. Στόχος μας είναι να είμαστε έτοιμοι στα ματς με τη Γεωργία και την Κροατία για τα προκριματικά. Θα έχουμε περισσότερες μέρες στη διάθεσή μας τότε για προπονήσεις και αυτό θα μας βοηθήσει να διορθώσουμε κάποια πράγματα που θέλουμε. Πιστεύω ότι θα είμαστε στο Εuro του 2012." δήλωσε μετά το ματς στο γήπεδο της Παρτιζάν ο Φερνάντο Σάντος.

Ο Κατσουράνης βρήκε έξυπνα τον Σαμαρά που έκανε το κοντρόλ με το στήθος μέσα στην περιοχή, αλλά κόπηκε  από τον Σούμποτιτς
20΄ Ο Γιοβάνοβιτς κέρδισε κόντρες, σούταρε δυνατά και ο Σηφάκης έδιωξε ενστικτωδώς.
32' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Σέρβων. Ο Κράσιτς βρήκε με σέντρα τον Ζίγκιτς που έπιασε  την κεφαλιά σε απόσταση αναπνοής από την εστία, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
40΄ Ο Σαλπιγγίδης βρήκε ωραία τον Νίνη στην περιοχή, εκείνος έπιασε από αριστερά το  συρτό σουτ, η μπάλα πέρασε μπροστά από την εστία του Ντούριτσιτς
45' (0-1): Σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, ο Σαλπιγγίδης πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας των Σέρβων και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα.
48' Καλό σουτ του Νίνη, η μπάλα στην αγκαλιά του Τζούριτσιτς.
54΄Σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά για το κεφάλι του Γκέκα, ο Ντούριτσιτς έχασε την μπάλα, ο Σαμαράς με την πλάτη στο τέρμα προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι.
58' Ο Τόσιτς έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
64' Σέντρα σουτ του Κολάροφ, αδράνεια της ελληνικής άμυνας, ο Κάτσαρ σούταρε μόνος  απέναντι στον Σηφάκη, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας έδιωξε τη μπάλα.
68' Απίστευτη διπλή ευκαιρία της Σερβίας. Ο Σηφάκης έδιωξε την εξ επαφής σε κεφαλιά του Ζίγκιτς και στο ριμπάουντ ο Μρτζα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης σχεδόν σε κενή εστία πλάσαρε άστοχα.
91'  Σουτ του Κολάροφ από πλάγια αριστερά, έδιωξε με γροθιές ο Σηφάκης

ΣΚΟΡΕΡ: 45΄ Σαλπιγγίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φερνάντο Τισέιρα Βετιένες (Ισπανία)

ΣΕΡΒΙΑ
(Ράντομιρ Άντιτς): Ντούριτσιτς, Ιβάνοβιτς, Βίντιτς, Σούμποτιτς, Ομπράντοβιτς (46΄ Κολάροφ), Πέτροβιτς, Κουζμάνοβιτς, Μίλιγιας (46΄ Νίνκοβιτς), Κράσιτς (46΄ Τόσιτς), Γιοβάνοβιτς (65΄ Μρτζα), Ζίγκιτς (74΄ Πάντελιτς)
ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Σηφάκης, Βύντρα (81΄ Μανιάτης), Σπυρόπουλος, Κυργιάκος (46'  Αβρ. Παπαδόπουλος), Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Τοροσίδης (65΄ Καφές), Καραγκούνης (87΄ Μαρίνος), Νίνης (74΄ Γιαν. Παπαδόπουλος), Σαλπιγγίδης (46΄ Γκέκας), Σαμαράς