Απίστευτες σκηνές βίας με μπουνιές, κλωτσιές, αίματα και καρεκλιές

“Μακελειό” στο ΟΑΚΑ με ξύλο ανάμεσα σε Έλληνες και Σέρβους διεθνείς

Τον γύρο του κόσμου κάνουν τα απίστευτα επεισόδια με μπουνιές, κλωτσιές, καρεκλιές και αίματα, τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα μπάσκετ ανάμεσα σε Ελλάδα και Σερβία. Με αφορμή έναν διαπληκτισμό μεταξύ Φώτση και Τεόντοσιτς το παρκέ του ΟΑΚΑ μετατράπηκε σε ρινγκ. Έπεσε φοβερό ξύλο ανάμεσα στους διεθνείς των δυο ομάδων, οι διαιτητές διέκοψαν οριστικά το ματς 2' 40'' πριν το τέλος με σκορ 74-73 υπέρ της Ελλάδος και ακολούθησε δεύτερο ημίχρονο με καταθέσεις στην αστυνομία!

Τα επεισόδια ξεκίνησαν όταν ο Φώτσης διαπληκτίστηκε με τον Τεόντοσιτς για ένα φάουλ που υπέπεσε ο Σέρβος. Ο μπασκετμπολίστας του Παναθηναϊκού ζήτησε το λόγο από τον γκαρντ του Ολυμπιακού, ο οποίος αντέδρασε χτυπώντας τον στο πρόσωπο. Ο Φώτσης τον έφτυσε και στη συνέχεια έγινε γενική σύρραξη, με τους παίκτες των δύο ομάδων να μετατρέπουν το παρκέ σε ρινγκ.

Ο Σχορτσιανίτης κυνήγησε τον Κρίστιτς, ο οποίος ...έδερνε όποιον Έλληνα έβρισκε μπροστά του, ενώ ο Μπουρούσης που πήγε να παρέμβει δέχτηκε ...καρεκλιά από τον Κρίσιτς, με αποτέλεσμα να ανοίξει το κεφάλι του. Σχεδόν όλοι ενεπλάκησαν στα επεισόδια, για δυο-τρία λεπτά έπεφτε ανελέητο ξύλο, από το βίντεο φαίνεται να πρωταγωνιστούν στα θλιβερά επεισόδια οι Σχορτσανίτης, Τσαρτσαρής, Φώτσης, Κέσελι, Μπιέλιτσα και Κρσιτς. Κάποια στιγμή μάλιστα εισέβαλαν και οπαδοί στο παρκέ που επίσης άρχισαν να δέρνουν. Λίγο αργότερα η Αστυνομία ζήτησε κατάθεση από Μπουρούση και Κρίστιτς και αξιοσημείωτο είναι ότι κατέφθασε επειγόντως στο ΟΑΚΑ ανακριτής για να επιληφθεί της υπόθεσης. Μάλιστα για την κατάθεση των Σέρβων (Κρσιτς και Τεόντοσιτς) η αστυνομία σταμάτησε το πούλμαν της σερβικής αποστολής τη στιγμή που αναχωρούσε από το ΟΑΚΑ.

Οι διαιτητές έκλεισαν γενικά και αόριστα το φύλλο αγώνα ("Το ματς διεκόπη λόγω γενικής σύρραξης" ) χωρίς να αναφέρουν τα ονόματα των εμπλεκομένων παικτών στα επεισόδια, αλλά η FIBA ζήτησε το βίντεο του αγώνα και είναι πολύ πιθανό να επιβληθούν κυρώσεις. Το τουρνουά «Ακρόπολις» είναι διεθνές, διεξάγεται υπό την εποπτεία της παγκόσμιας ομοσπονδίας και μοιάζει απίθανο να μην επιβληθούν ποινές.

"Παιδιά που τρώνε ψωμί στην Ελλάδα, δημιουργούν προβλήματα. Δεν πρέπει να κλείνουμε τα μάτια σε όλα αυτά που συμβαίνουν. Κάποιοι άνθρωποι από ψηλά πρέπει να κοιτάξουν κάποια πράγματα. Υπάρχουν Έλληνες παίκτες με αρκετό ταλέντο και ορισμένοι πρέπει να καταλάβουν ότι δεν πρέπει να δίνουν τα λεφτά τους σε παιδιά που δεν αξίζουν" δήλωσε στο τέλος ο Τσαρτσαρής.

Μέσα στο γενικό χαμό της βραδιάς, είχαμε και την αποβολή του Ντούσαν Ίβκοβιτς με δυο συνεχόμενες τεχνικές ποινές 9 λεπτά πριν τη λήξη και ενώ η ομάδα του ήταν μπροστά στο σκορ με 60-57. Σε άπταιστα ελληνικά ο “Ντούντα” τα ...έχωσε στον διαιτητή Χρήστο Χριστοδούλου: "Είσαι ο χειρότερος άνθρωπος μέσα στο γήπεδο. Εγώ πιστεύω στο Θεό και το λέω, άφησες την σφυρίχτρα και απείλησες τον παίκτη μου" . Αμέσως μετά αμόλησε και ένα “μα καλά δεν ντρέπεσαι;” και αποβλήθηκε από τον Έλληνα διαιτητή που θα σφυρίξει και στο Μουντομπάσκετ.

Το ματς…

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 13-5, όμως οι Σέρβοι μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι στο 6’, η Εθνική στη συνέχεια ξέφυγε με 24-15, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-23 στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τους Σέρβους να προηγηθούν στη λήξη του ημιχρόνου με 42-41.Στο τρίτο δεκάλεπτο η Σερβία πήρε προβάδισμα στο σκορ, όμως η Εθνική κατάφερε να μειώσει σε 54-58. Μετά την αποβολή του Ίβκοβιτς η Ελλάδα πήρε κεφάλι στο σκορ με 61-60 και στη συνέχεια με 74-73 οπότε και διακόπηκε το παιχνίδι.