Ηττήθηκε από τη Σπαρτάκ στο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ

Δεν τα κατάφερε ο Αθηναϊκός

Δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Αθηναϊκού. Οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη ηττήθηκαν 70-61 από την –αήττητη εδώ και δύο χρόνια- Σπαρτάκ Μόσχας Περιχώρων στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Αθηναϊκός, κάτοχος του EuroCup, ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση και βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους στο ημίχρονο, ενώ στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 21. Όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, αλλά η ομάδα του Βύρωνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με κορυφαίες επιθετικά τις Καλέντζου και Σωτηρίου και καταπληκτικές άμυνες, κυρίως από τη Λολίτα Λύμουρα, ο Αθηναϊκός πλησίασε ακόμα και στους 3.

Όμως, στο τελευταίο λεπτό οι Ρωσίδες είχαν πιο καθαρό μυαλό. Η Κουίν, σαφώς κορυφαία του αγώνα με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, πέτυχε πέντε καθοριστικούς πόντους και χάρισε τη νίκη στην ομάδα τά και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στην δεύτερη περίοδο. Μάλιστα, έφτασαν τη διαφορά στους 21 πόντους 15 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης (49-28). Ο Αθηναϊκός, δεν το έβαλε κάτω, διαμορφώνοντας το σκορ δύο λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού σε 62-59.Η Κουίν -κορυφαία της αναμέτρησης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ- έδωσε τις λύσεις στην Σπαρτάκ, ενώ ένα άστοχο τρίποντο της Καλέντζου και δύο βολές της Κόρστιν έβαλαν οριστικό τέλος στη διεκδίκηση της νίκης και του τροπαίου από την ελληνική ομάδα.