Διακοπή 70 λεπτών όταν οπαδός γρονθοκόπησε τον γκολκίπερ Βεζυρίδη

Ο ΠΑΣ νίκησε στο “ντέρμπι της ντροπής” τον ΟΦΗ

Βαριά καμπάνα περιμένει τον πρωτοπόρο της Β' Εθνικής

Ένα ματς που άρχισε στις 7 το απόγευμα στο γήπεδο των “Ζωσιμάδων” ολοκληρώθηκε λίγο μετά τις 10. Τρεις ώρες και 12 λεπτά διήρκεσε το ντέρμπι της ντροπής ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ. Νικητής (1-0) ο ΠΑΣ, χαμένο το ποδόσφαιρο με την 70λεπτη διακοπή στο τέλος του ημιχρόνου όταν οπαδός εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο και γρονθοκόπησε τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, Πολυχρόνη Βεζυρίδη.

Αμέσως μετά το επεισόδιο ο διαιτητής Λαμπρόπουλος έφυγε προς τα αποδυτήρια και διέκοψε για 70 λεπτά τον αγώνα. Τον ανεγκέφαλο οπαδό απώθησε βιαίως ο ποδοσφαιριστής Μπερτέν, ενώ αμέσως μετά ο οπαδός άρχισε να τρέχει προς την κερκίδα. Προκάλεσε εντύπωση το γεγονός ότι δεν έγινε καμία κίνηση για να συλληφθεί, ενώ οι σεκιουριτάδες τον... φυγάδευσαν και τον βοήθησαν μάλιστα να ανέβει στην εξέδρα! Ο Μπερτέν με την επανέναρξη του αγώνα ...αποβλήθηκε, ενώ ο Βεζυρίδης μεταφέρθηκε για εξετάσεις στο νοσοκομείο και αντικαταστάθηκε στο β' ημίχρονο από τον Κασμερίδη.

Μετά την επίθεση στον Βεζυρίδη, ο ΟΦΗ ζήτησε την οριστική διακοπή του αγώνα. Ο διαιτητής ήταν αρνητικός και ο Νίκος Μαχλάς πρότεινε την εκκένωση του γηπέδου, για να λάβει απάντηση από την αστυνομία ότι κάτι τέτοιο θα ήταν επικίνδυνο για την ασφάλεια των παικτών των φιλοξενούμενων!

Το παιχνίδι ξεκίνησε στους “Ζωσιμάδες” μέσα σε ένταση από την φανατισμένη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περίπου 7.000 οπαδοί του ΠΑΣ. Για ένα ματς που αρχικώς ο ΠΑΣ είχε τιμωρηθεί να δώσει χωρίς κόσμου, αλλά κέρδισε την έφεση στη δευτεροβάθμια επιτροπή κι έτσι άνοιξαν οι θύρες για να μπει ο κόσμος και να ακολουθήσουν σκηνές ντροπής.

Ο διαιτητής Λαμπρόπουλος, που κλήθηκε από τις λίστες της Σούπερ Λίγκας να σφυρίξει το δύσκολο αυτό παιχνίδι, διέκοψε για πρώτη φορά το ματς στο 19' όταν ζήτησε να απομακρυνθούν οπαδοί του ΠΑΣ που εισήλθαν στο ταρτάν του γηπέδου. Στο 26ο λεπτό διακόπηκε εκ νέου το παιχνίδι, με το βοηθό διαιτητή να φεύγει από τη θέση του, καθώς υπήρχαν οπαδοί του ΠΑΣ πίσω του σε απόσταση αναπνοής και ο διαιτητής ζήτησε να αποχωρήσουν. Με την παρέμβαση των ποδοσφαιριστών του ΠΑΣ  που πήγαν προς το μέρος των οπαδών για να τους ηρεμήσουν άρχισε και πάλι το παιχνίδι.

Στο μεταξύ ο Κυριάκος στο 24΄είχε δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΣ, αλλά οι ανεγκέφαλοι συνέχιζαν απτόητοι με αποκορύφωμα το επεισόδιο του 45ου λεπτού. Να σημειωθεί ότι στο 11ο λεπτό από σουτ του Κατσικογιάννη, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Σικαλιάς την έβγαλε μέσα από τη γραμμή. Ο βοηθός δεν υπέδειξε στο διαιτητή το γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε ευτυχώς ήρεμα, με ισχυρή αστυνομική δύναμη έξω από τον αγωνιστικό χώρο. Ο ΠΑΣ αφού απέφυγε τη διακοπή του αγώνα (0-3 και μείον 3 βαθμοί) κινδυνεύει τώρα με βαριά καμπάνα. Δηλαδή παιχνίδια που θα δώσει κεκλεισμένων των θυρών. Υπό τις συνθήκες που διεξήχθη ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο, ο διαιτητής όφειλε βάσει των κανονισμών να διακόψει το ματς.

Η επίθεση στον Πολυχρόνη Βεζυρίδη Το φύλλο αγώνα

Στο φύλλο αγώνα ο διαιτητής αρχικά γράφει ότι "στο 26ο λεπτό φίλαθλοι του ΠΑΣ με διακριτικά σεκιούριτι μέσα στον αγωνιστικό χώρο πετούσαν αντικείμενα, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου φίλαθλος του ΠΑΣ εισήλθε στο γήπεδο, κατευθύνθηκε προς τον Βεζυρίδη και τον χτύπησε με μπουνιά ".

Για την αποβολή του Μπερτίν γράφει ότι χτύπησε με μπουνιά τον εισβολέα οπαδό. Αναφέρει επίσης ότι κατά τη διάρκεια της διακοπής, οι Μαχλάς - Βερερουδάκης (φυσικοθεραπευτής του ΟΦΗ) τον ενημέρωσαν ότι ο Βεζυρίδης δεν μπορούσε να συνεχίσει λόγω του χτυπήματος και ότι χρήζει ιατρικής περίθαλψης. Σημειώνει επίσης ότι προσήλθαν ο εισαγγελέας και ο αστυνομικός διευθυντής και του εγγυήθηκαν για την ομαλή συνέχεια του αγώνα και τη σωματική ακεραιότητα όλων. Τέλος αναφέρει ότι οι δυο ομάδες υπέγραψαν με επιφύλαξη το φύλλο αγώνος, με τον ΠΑΣ να ισχυρίζεται ότι ο Βεζυρίδης δεν χτυπήθηκε (!), και τον ΟΦΗ που επικαλείται παράβαση του ΚΑΠ και αντικανονική συνέχιση του αγώνα.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 17ης αγωνιστικής

Κυριακή

Παναιτωλικός – Ηλιούπολη 2-0 (57’ Μπαϊκαρά, 81’ Θεοδωρίδης)
Τρίκαλα –Διαγόρας 1-0 (83' Κοντογουλίδης)
Αγροτικός Αστέρας – Εθνικός 0-1 (8’ πέν. Περέιρα)
Λεβαδειακός – Ιωνικός 2-1 (48’ πέν. Μπάρκογλου, 65’ Ντιμπαλά – 45’ Ντε Φαρία)
Θρασύβουλος – Καλλιθέα 3-2 (56’ Κατσίκης, 59’ πέν. Ζαχαρόπουλος, 88’ Μουστόγιαννης – 3’ Καραδήμος, 25’ Μαρουκάκης)
Δόξα Δράμας - Αναγέννηση Καρδίτσας 4-0 (21’ Ρούτσης, 63’, 83’ Μαρκόφσκι, 73’ Καρακώστας)
Βέροια - Εθνικός Αστέρας 2-0 (52’, 78’ Καλογέρης)

Δευτέρα

Πιερικός - Πανθρακικός 4-1 (45', 67' Μιλόσκοβιτς, 46' Γκουγκουλιάς, 75' Πουλάκος)
ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΦΗ 1-0 (25' Κυριάκος)