Επικράτησε με 74-62 της Σαραγόσα

Στα ημιτελικά του Eurocup γυναικών ο Αθηναϊκός

Την ευκαιρία να βρεθεί για δεύτερη διαδοχική σεζόν στον τελικό του Eurocup γυναικών έχει ο Αθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε της Σαραγόσα με 74-62 (πρώτος αγώνας 53-53) στον Βύρωνα και εξασφάλισε την πρόκριση στον ημιτελικό της διοργάνωσης, εκεί που θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες την Ελιτζούρ Ράμλα από το Ισραήλ.

Τα κορίτσια του Γιάννης Κτιστάκη μετά την… αναγνωριστική πρώτη περίοδο, μπήκαν αποφασισμένα στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχθηκαν μόλις 10 πόντους. Η καλή εμφάνιση συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά το 74-62, που σε συνδυασμό με το 53-53 του πρώτου αγώνα στην Ισπανία χάρισε την πρόκριση στα ημιτελικά στον Αθηναϊκό.

Για την αθηναϊκή ομάδα πρώτη σκόρερ ήταν η Μαρίνα Κρες, που σημείωσε 15 πόντους, ενώ η Λατόγια Ντέιβις πρόσθεσε 9 ριμπάουντ. Για τη φιλοξενούμενη ομάδα καλύτερη ήταν η Ανέικα Χένρι, με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την Ελιτζούρ Ράμλα από το Ισραήλ, η οποία απέκλεισε την ισπανική Γκραν Κανάρια με δύο νίκες. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στις 24 Φεβρουαρίου και ο επαναληπτικός στις 3 Μαρτίου. Το άλλο ζευγάρι του ημιτελικού είναι Βόλογκντα Τσεβακάτα (Ρωσία) - Αράς Μπάσκετ (Γαλλία).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-31, 56-40, 74-62