2-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κέρκυρα με το 50ό γκολ του Σισέ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 την Κέρκυρα στο Ολυμπιακό Στάδιο και χτίζει από νωρίς πλεονέκτημα για τα πλέι οφ. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με το καταπληκτικό σουτ του Χριστοδουλόπουλου (34'), ενώ ο Σισέ στο 39ο λεπτό έκανε το 2-0 και έφτασε τα 50 γκολ με το «τριφύλλι». Το μόνο που κατάφερε η Κέρκυρα ήταν να μειώσει με τον Στολτίδη (45').

Ο Σισέ πανηγυρίζει το γκολ του φορώντας μία μπλούζα με τον αριθμό 50 Ο Σισέ πανηγυρίζει το γκολ του φορώντας μία μπλούζα με τον αριθμό 50 Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά με σύστημα 4-4-2, όμως σε καμία περίπτωση δεν παρουσίασε την εκρηκτικότητα που είχε στο παιχνίδι με τον Ηρακλή. Οι "πράσινοι" ήταν μουδιασμένοι στην αρχή, με την έλλειψη ουσιαστικού κινήτρου και τις άδειες εξέδρες να κάνουν πιο βαριά τα πόδια των παικτών. Το πρώτο ημίωρο ήταν κακό, όμως στο 34' το γκολ-ποίημα του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή έκανε τους λιγοστούς οπαδούς που βρέθηκαν στο Ολυμπιακό Στάδιο να αρχίσουν το τραγούδι.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τζιμπρίλ Σισέ με ατοπμική ενέργεια έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του. Αυτό ήταν το 50ό γκολ του Γάλλου επιθετικού με τα χρώματα του Παναθηναϊκού και το πανηγύρισε έξαλλα. Έβγαλε τη φανέλα του και αποκάλυψε ένα μπλουζάκι με το σήμα της Θύρας 13, το οποίο πέταξε στους οπαδούς, αποκαλύπτοντας ένα άλλο φανελάκι, που έγραφε τον αριθμό "50". Οι φίλοι των "πρασίνων" πανηγύρισαν τόσο για το γκολ όσο και γιατί είδαν ως καλό σημάδι για την παραμονή του στην ομάδα την κίνηση αυτή του αρχηγού.

Και εκεί που όλα κυλούσαν καλά για τον Παναθηναϊκό, ένα λάθος του Βύντρα οδήγησε στην ισοφάριση, με σκόρερ τον Στολτίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν λες και εκτελούσε αγγαρεία, όμως δεν το πλήρωσε, αφού παρά τις φάσεις που δημιούργησε, η Κέρκυρα δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

5' Πέρασε δύο αμυντικούς ο Σισέ και έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ
20' Σέντρα του Έπσταϊν, ο Μαζλόφ πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Τζόρβας αοπέκρουσε εντυπωσιακά
21' Μπαλιά του Γκουστάβο, ο Στολτίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ
30' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Σουτ του Χριστοδουλόπουλου, ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε και ο Σισέ, από θέση οφσάιντ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα
34' ΓΚΟΛ (1-0): Καταπληκτικό σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο αριστερό "πραθυράκι" του Κωνσταντόπουλου
39' ΓΚΟΛ (2-0): Ατομική ενέργεια του Σισέ, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του
45' ΓΚΟΛ (2-1): Σέντρα του Έπσταϊν από αριστερά, ο Βύντρα έκανε λάθος απομάκρυνση και ο Στολτίδης μείωσε με πλασέ στην κίνηση
46' Σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, ο Πετρόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
57' Σουτ του Μαζνόφ από το ύψος του πέναλτι, απέκρουσε ο Τζόρβας
59' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα
66' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο, με γροθιές έδιωξε ο Τζόρβας
80' ΔΟΚΑΡΙ: Σέντρα του Ιωαννίδη, κοντινό σουτ του Σισέ, ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε, η μπάλα γύρισε στον Σισέ, αλλά το δεύτερο σουτ κατέληξε στο δοκάρι

ΣΚΟΡΕΡ: 34' Χριστοδουλόπουλος, 39' Σισέ - 45' Στολτίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ναθ.Χαραλαμπίδης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σισέ - Λαμπρόπουλος, Γκουστάβο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Ιωαννίδης, Καντέ (35' Σεϊταρίδης), Μπουμσόνγκ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Χριστοδουλόπουλος (76' Νίνης), Σισέ, Πετρόπουλος (67' Λέτο)
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Μονιάκης, Βενέτης, Δημ.Ιωάννου, Στολτίδης, Μακρής, Λαμπρόπουλος (82' Γιάντσης), Έπσταϊν, Ηλ.Ιωάννου, Μαζνόφ (86' Τσίγκας)

Είπαν

Ζεσουάλντο Φερέιρα:
"Υπάρχουν πολλά προβλήματα, αλλά το πιο σημαντικό ήταν η νίκη. Να δώσω συγχαρητήρια για τα γκολ που πετύχαμε, ήταν πολύ όμορφα. Ειδικά του Λάζαρου, ήταν πολύ θεαματικό. Ο Σισέ έκανε κάποια ματς χωρίς να σκοράρει, αλλά σήμερα έφτασε τα 50 και αυτό είναι σπουδαίο επίτευγμα. Βλέπω τα πράγματα αισιόδοξα και το θετικό είναι η νίκη. Ακόμα δεν έχω δει όλο το πρωτάθλημα για να ξέρω και να σας πω συγκεκριμένα. Ο Παναθηναϊκός είναι καλύτερος από τον Ολυμπιακό και το απέδειξε στο μεταξύ τους παιχνίδι. Στο συγκεκριμένο ενώ έπρεπε να νικήσουμε 2-1, χάσαμε. Μετά με τη διαφορά των 10 βαθμών, τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό. Ξέρω ότι μετά το Καραϊσκάκη, εμείς είχαμε μία απώλεια, αλλά στο γήπεδο ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος. Ποτέ ο Ολυμπιακός δεν υπήρξε καλύτερος από τον Παναθηναϊκό".

Τζιμπρίλ Σισέ: "Είναι δύσκολο να παίζουμε με το πρωτάθλημα να έχει κριθεί, αλλά είμαστε επαγγελματίες αλλά πρέπει να συνεχίσουμε γιατί είμαστε επαγγελματίες. Είναι μεγάλο νούμερο και ήθελα να το γιορτάσω με τους οπαδούς μας που με έχουν στηρίξει όπως και όλη την ομάδα. Για αυτούς περισσότερο παρά για μένα είναι αυτά τα 50 γκολ. Θα δούμε στα πόσα θα σταματήσω, αλλά το σημαντικό είναι να πάρουμε τη δεύτερη θέση στα πλέι οφ και να παίξουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ".

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: "Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι, στο οποίο εμείς τακτικά στηθήκαμε πολύ καλά και πιστεύω ότι μέχρι το γκολ του Παναθηναϊκού είχαμε κάνει κάποιες ευκαιρίες. Δεχθήκαμε και δεύτερο γκολ, αλλά ακόμη και τότε συνεχίσαμε να παίζουμε ποδόσφαιρο, μειώσαμε και είχαμε φάσεις να ισοφαρίσουμε. Ίσως στο τέλος του ματς να σταθήκαμε και λίγο άτυχοι. Κάναμε καλή προσπάθεια, αλλά δεν φτάνει όταν παίζεις με έναν τόσο μεγάλο αντίπαλο. Αυτή η εμφάνιση μας δίνει την ελπίδα ότι θα πετύχουμε τον στόχο της παραμονής. Πολλές ομάδες παλεύουν για τον ίδιο σκοπό, αλλά εμείς κρατάμε την τύχη στα χέρια μας. Πιστεύω ότι το ματς με τον Πανιώνιο μέσα είναι πολύ καθοριστικό. Η εικόνα που δείχνουμε ήταν καλή και θα τα καταφέρουμε. Έχουμε δύο παιχνίδια εντός, αν τα πάρουμε θα μείνουμε στην κατηγορία".