Ισόπαλος και άχρωμος

ΑΠΟΚΑΡΔΙΩΤΙΚΗ εμφάνιση πραγματοποίησε στο Περιστέρι ο Παναθηναϊκός (0-0 με τον Ατρόμητο) πέντε ημέρες πριν από το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς με την Οντένσε.

Ειδικά στο πρώτο 45λεπτο που έπαιξε η βασική ενδεκάδα, το «τριφύλλι» είχε προβλήματα σε όλες τις γραμμές του. Αμυντικά υπήρχαν κενά και οι γηπεδούχοι είχαν τρεις κλασικές ευκαιρίες (Μπρίτο 26', Αναστασάκος 33' και Φυτανίδης 44'). Στα χαφ οι Κατσουράνης, Νίνης δεν πήραν πρωτοβουλίες και στην επίθεση ο Πετρόπουλος ήταν αποκομμένος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καραγκούνης έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό, αλλά και πάλι ο Ατρόμητος ήταν πιο ομάδα. Παρ' όλα αυτά ο Κλέιτον πιστεύει πως «η ομάδα θα είναι έτοιμη εν όψει της Οντένσε. Είμαστε κουρασμένοι από την προετοιμασία, ωστόσο θεωρώ πως αυτό δεν θα μας επηρεάσει καθόλου την ερχόμενη Τρίτη».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας (46' Κοτσόλης, 73' Καρνέζης), Βύντρα (46' Σεϊταρίδης), Σπυρόπουλος (Μουν), Σαριέγκι (Καντέ), Μπουμσόνγκ (46' Μπίαρσμιρ), Σιμάο (Βιτόλο, 77' Φουρλάνος), Κατσουράνης (46' Καραγκούνης), Νίνης (46' Πλεσί), Μαρίνος (46' Δημούτσος), Λέτο (Λεοντίου 77' Τριανταφυλλόπουλος), Πετρόπουλος (46' Κλέιτον).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Ιτάνζ (46' Ράντμαν), Σκόνδρας (78' Αργυρός), Γιαννούλης (61' Νάστος), Φυτανίδης (78' Γρομιτσάρης), Τόμας (55' Λημνιός), Μπάλλας (46' Μακρής), Τάτος (46' Σφακιανάκης), Πίτου Γκαρσία (70' Αθανασίου), Μπέλιτς (60' Καραμάνος), Μπρίτο (61' Μπιλίτσης), Αναστασάκος (69' Καϊμακαμούδης).

Ο Κοτσόλης υπέστη διάταση ορθού μηριαίου και χάνει το ματς με την Οντένσε, ενώ ο Ιωαννίδης αποχώρησε λόγω κάκωσης από τη χθεσινή πρωινή προπόνηση. Στη λίστα που εστάλη στην ΟΥΕΦΑ για το ματς δεν δηλώθηκαν οι Μουν, Δημούτσος και Λεοντίου.

Στο Περιστέρι δεν έλειψαν τα παρατράγουδα. Στο ημίχρονο του αγώνα υπήρξαν επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων, ενώ όταν τελείωσε το φιλικό η ένταση μεταφέρθηκε εκτός γηπέδου. Επεσαν πολλές «ψιλές», έγιναν οδομαχίες και επενέβη η Αστυνομία. Στη διάρκεια του ματς ακούστηκαν υβριστικά συνθήματα κατά της οικογένειας Βαρδινογιάννη.