37.04 χωρίς Πάουελ στην τετράδα

Παγκόσμιο ρεκόρ στη σκυταλοδρομία από την Τζαμάικα του Μπολτ

Εντυπωσιακό φινάλε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Το καλύτερο το κράτησε για το τέλος. Ο Ουσέιν Μπολτ, ο μεγαλύτερος σπρίντερ όλων των εποχών, οδήγησε την Τζαμάικα στο παγκόσμιο ρεκόρ στη σκυταλοδρομία 4x100 με χρόνο 37.04, το πρώτο και τελευταίο του 13ου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος στίβου, το οποίο ολοκληρώθηκε με λαμπρό τρόπο στο Νταεγκού της Νότιας Κορέας.

Η Τζαμάικα έσπασε το δικό της Παγκόσμιο ρεκόρ, που κρατούσε από τις 9 Αυγούστου 2008, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Όμως τότε στην ομάδα υπήρχε και ο Ασάφα Πάουελ, του οποίου η απουσία κάνει ακόμα πιο μεγάλη την επιτυχία του 25χρονου "κεραυνού" από το Τρελόνι και της παρέας του, αποτελούμενη από τον Νέστα Κάρτερ, τον Μάικλ Φρέιτερ και τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή των 100μ, Γιόχαν Μπλέικ.

Τη δεύτερη θέση πήρε η Γαλλία του Κριστόφ Λεμέτρ, ενώ το χάλκινο κατέληξε στα Σεντ Κιτς & Νέβις. Καταστράφηκε ο αγώνας ΗΠΑ, Βρετανίας και Τρινιντάντ, που κυνηγούσαν το μετάλλιο. Ο Μάρλον Ντέβονις συκγρούστηκε με τον Ντάρβις Πάτον, με αποτέλεσμα οι δύο χώρες να μην τερματίσουν, ενώ αναγκάστηκε να κάνει παράκαμψη για να τους προσπεράσει ο τελευταίος δρομέας του Τρινιντάντ & Τομπάγκο, Ρίτσαρντ Τόμσον.

Ακόμα:

► Ο Κενυάτης Άμπελ Κιρούι έγινε ο τρίτος μαραθωνοδρόμος που κατακτά για δεύτερη φορά το χρυσό μετάλλιο σε δύο Παγκόσμια Πρωταθλήματα (2:07:38), κάνοντας μάλιστα ρεκόρ διαφοράς από τον δεύτερο, τον συμπατριώτη του, Βίνσεντ Κιπρούτο, τον οποίο άφησε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα πίσω του. Τρίτος ο Αιθίοπας Φέισα Λιλέσα.

► Ο Αμερικανός Κρίστιαν Τέιλορ, πριν καλά καλά κλείσει τα 20 χρόνια του, είναι Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο τριπλούν. Με 17.96μ, την καλύτερη επίδοση φέτος στον κόσμο, "εκθρόνισε τον Βρετανό Φίλιπς Αϊντόγιου, ο οποίος αρκέστηκε στο ασημένιο μετάλλιο. Τρίτος ο επίσης 20χρονος Αμερικανός Γουίλ Κλέι.

► Με ένα εντυπωσιακό σπριντ στα τελευταία 100 μέτρα, η Μαρίγια Σαβίνοβα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 800μ, με χρόνο 1:55.87. Η Ρωσίδα πρωταθλήτρια ξεπέρασε στο νήμα τη Νοτιοαφρικανή Κάστερ Σεμένια, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Τζάνετ Γέπκοσγκεϊ Μπουσιενέι από την Κένυα.

► Η ομάδα των ΗΠΑ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4x100 των γυναικών. Οι Μπιάνκα Νάιτ, Άλισον Φίλιξ, Μέρσι Μάγερς και Καρμελίτα Τζέτερ κάλυψαν την απόσταση σε 41.56 δευτερόλεπτα και νίκησαν τις Τζαμαϊκανές και τις Ουκρανές, οι οποίες έκαναν τεράστια έκπληξη, ξεπερνώντας το Τρινιντάντ στο φότο φίνις.

► Ο Βρετανός Μο Φάρα είναι ο νέος Παγκόσμιος Πρωταθλητής στα 5000 μέτρα των ανδρών. Με χρόνο 13:23.36 άφησε πίσω του τον Μπέρναρντ Λάγκατ (Κενυάτη που αγωνίζεται πλέον ως Αμερικανός) και τον Αιθίοπα Ντεγέν Γκεμπρεμεσκέλ.

Το μετάλλιο που της έλειπε στη διάρκεια της λαμπρής της καριέρας κατέκτησε η Ρωδίσα σφυροβόλος Τατιάνα Λισένκο. Με βολή 77.13 δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Γερμανίδα Μπέτι Χάιντλερ και την Κινέζα Γουενξιού Ζανγκ.