1-0 τον ΠΑΣ και συνεχίζουν το αήττητο σερί οι Περιστεριώτες

Ατρόμητος ...κορυφής

Συνεχίζει το εντυπωσιακό σερί του ο Ατρόμητος που νίκησε 1-0 στο Περιστέρι τον ΠΑΣ Γιάννινα και παραμένει στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη διατήρησε το αήττητο με 3-4-0 και έφτασε στη νίκη χάρη στο γκολ του Κώστα Γιαννούλη στο 31ο λεπτό. Ήταν το πρώτο γκολ στην καριέρα του 24χρονου αριστερού μπακ ύστερα από 25 συμμετοχές με τον Πιερικό στη Γ' Εθνική, 55 με τον Ηρακλή στη μεγάλη κατηγορία και τις 6 εφετινές με τον Ατρόμητο.

Ήταν άλλη μια πειστική εμφάνιση της ομάδας του Γιώργου Δώνη που κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο με κινητήριο μοχλό στη μεσαία γραμμή τον Τάτο, πίεση ψηλά και αρκετές κάθετες πάσες. Εξαιρετικοί από τις πτέρυγες και οι Έπσταϊν, Γκαρσία αλλά και ο σκόρερ Γιαννούλης που στο 31ο λεπτό από μπακ βρέθηκε σε θέση αριστερού εξτρέμ. Εκεί πήρε την πολύ καλή κάθετη πάσα του Έπσταϊν, πέρασε τον Πάντο και πλάσαρε υποδειγματικά τον Κηπουρό. Ο Ατρόμητος έχασε αρκετούς ευκαιρίες για περισσότερα γκολ με πιο σημαντική αυτή του 11ου λεπτού με τον Μήτρογλου απέναντι σ' έναν ΠΑΣ ο οποίος είχε πολλά προβλήματα στη μεσαία γραμμή και στην ανάπτυξή του.

Οι φιλοξενούμενοι κινήθηκαν πιο επιθετικά στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική πάσα και σε συνδυασμό με την κακή απόδοση του Μπακαγιόκο δεν ήταν καθόλου απειλητικοί. Αντιθέτως στις αντεπιθέσεις ο Ατρόμητος δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΣ και στο 52' ο Μήτρογλου έστειλε την μπάλα με βολέ στο οριζόντιο δοκάρι.

ΣΚΟΡΕΡ: 31' Γιαννούλης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δασκαλόπουλος (Κορινθίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  Τόμας, Ζουέλα, Σκόνδρας, Ιτάνζ, Τάτος, Γιαννούλης - Μπουζίντ, Λίλα

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Τόμας, Τάτος, Ζουέλα, Έπσταϊν (81' Μπέλιτς), Πίτου Γκαρσία (55' Δημούτσος),  Καραγκούνης (65' Μπρίτο), Μήτρογλου
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Στεφάν Ντεμόλ): Κηπουρός, Πάντος, Μπουζίντ, Κυριάκος (65' Γεωργίου), Κώτσιος, Λίλα, Βίλα, Τζημόπουλος, Ανδράλας (46' Σκαρντοβέλι), Τζάνης (80' Ντε Βινσέντι), Μπακαγιόκο

Είπαν

Γιώργος Δώνης: “Ήταν θετική η εικόνα μας, μ' άρεσε πάρα πολύ αυτό που είδα. Η ομάδα μας συνεχίζει να δείχνει αρκετά θετικά πράγματα στο γήπεδο και είμαι πολύ ευχαριστημένος που για 2ο εντός έδρας ματς πήραμε τη νίκη. Η παρουσία μας στο μεγαλύτερο διάστημα ήταν αρκετά καλή και θα μπορούσαμε να κερδίσουμε με μεγαλύτερη άνεση. Είχαμε πέντε κλασικές ευκαιρίες, ακόμα και το διάστημα που προσπάθησε να μας πιέσει ο ΠΑΣ είχαμε άψογη αμυντική λειτουργία και έτσι δεν δεχτήκαμε πολύ μεγάλη πίεση. Θα ήθελα να πω και να παρακαλέσω γιατί εμείς είμαστε ρεαλιστές σε ό,τι βλέπουμε και χτίζουμε από την αρχή να μην στεκόμαστε συνέχεια στο κακό διάστημα του Ατρόμητου, σε ένα καλό διάστημα δείχνουμε πολλά θετικά πράγματα. Πρέπει να συνειδητοποιούμε πως όταν υπάρχουν δύο ομάδες στο γήπεδο, είναι λογικό ένα διάστημα να έχει υπεροχή και ο αντίπαλος. Στόχος μας είναι να μείνουμε οκτώ αγωνιστικές αήττητοι. Παίζουν ρόλο τα αποτελέσματα, άλλη ομάδα ήταν η περσινή. Πέρυσι, δεν μας βοήθησαν τα αποτελέσματα στην ψυχολογία, ενώ τώρα η νέα ομάδα, χτίσθηκε με διαφορετικό τρόπο. Τα αποτελέσματα βοηθάνε και δεν φοβόμαστε να πούμε κάτι προς τα έξω. Αν υπήρχε κάμερα στα αποδυτήρια θα βλέπατε τις αντιδράσεις των παικτών. Θέλουμε να κερδίζουμε και να μένουμε πρώτοι, ωστόσο πρέπει να είμαστε ρεαλιστές... Είχε 11αδα με πολλές εκπλήξεις ο ΠΑΣ. Με πολλούς παίκτες μεσοαμυντικούς, που ήταν φανερό ότι ο Ντεμόλ ήθελε να προσπαθήσει να σταματήσει την καλή μας κυκλοφορία. Δεν το περιμέναμε, στο μεγαλύτερο μέρος ήταν σε παθητικό ρόλο και όταν έμεινε πίσω αναγκάστηκε να μας πιέσει. Είναι ικανοποιητική έως τώρα η εικόνα του ΠΑΣ. Είναι καλή ομάδα με καλό προπονητή και καλούς παίκτες.. Έκανα πλάκα στα αποδυτήρια γιατί εκεί δεν είμαστε σφιγμένοι και αγχωμένοι 'Μήπως γίναμε Ολυμπιακός;” τους είπα εξαιτίας του γεγονότος πως όλες οι ομάδες μας παίζουν κλειστά. Με προβληματίζει γιατί σήμερα κάναμε 4-5 φάσεις που σε ποσοστό είναι πολύ μικρό το ένα γκολ”

Θανάσης Καραγκούνης: “Δεν θέλω να το γρουσουζεύω για την Ευρώπη. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι και όπου μας βγάλει. Έχουμε ένα εντός έδρας ματς με τον Πανιώνιο στο οποίο πρέπει να είμαστε εξίσου αποφασιστικοί και να συνεχίσουμε αήττητοι. Θέλω να καθιερωθώ στον Ατρόμητο και έπειτα εννοείται ότι κάποια στιγμή επιθυμώ να κάνω το παραπάνω βήμα.”

Ντένις Επστάιν: “Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που βρίσκομαι στην πρώτη θέση. Είναι πολύ σημαντικό αυτό. Στο πρώτο ημίχρονο δείξαμε ότι έχουμε καλή ομάδα, αλλά θα πρέπει να πετυχαίνουμε περισσότερα γκολ. Να είμαστε πιο έξυπνοι και να τελειώνουμε τα ματς νωρίς. Στο δεύτερο ημίχρονο μας πίεσε ο αντίπαλος και εκεί δεν είχαμε καθαρό μυαλό ώστε να κρατήσουμε σωστά τη μπάλα. Για να μην περνάμε δύσκολες στιγμές στο μέλλον θα πρέπει να τελειώνουμε τα ματς όταν μας δίνεται η ευκαιρία. Πρέπει να πάρουμε τους 3 βαθμούς με τον Πανιώνιο και να φτιάξουμε μια ομάδα που θα είναι ανίκητη στο Περιστέρι”

Στεφάν Ντεμόλ: “Θα ξεκινήσω δίνοντας συγχαρητήρια στον κ. Δώνη για τη νίκη της ομάδας του.  Θεωρώ ότι ήταν καλό ματς από πλευράς θεάματος για τον κόσμο. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την κυριαρχία. Και από αυτή την άποψη θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι που το σκορ ήταν μόνο 1-0 εναντίον μας. Δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο μέρος. Αν και ξέραμε τον τρόπο παιχνιδιού του Ατρόμητου, πολλά πράγματα δεν μας βγήκαν όπως τα σχεδιάσαμε. Πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος. Με λίγη τύχη θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Είναι ο πρώτος χρόνος από την επιστροφή μας στη Σούπερ Λίγκα και έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμη. Αυτό που κρατάμε είναι η απόδοσή μας στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν ξεχνάμε και την κακή αμυντική μας λειτουργία στο πρώτο μέρος. Δεν γνωρίζω τι θα γίνει τις επόμενες εβδομάδες, αλλά από ότι ακούγεται ο ΠΑΣ θα έχει αγωνιστική απραξία για τρεις εβδομάδες...Ο ΠΑΣ έπαιξε με αρκετούς αμυντικογενείς παίκτες διότι θεώρησα πως αυτή ήταν η καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση του αγώνα....Με θεωρείτε ηλίθιο; Αν ήταν ο Βάντερσον και ο Γεωργίου έτοιμοι δεν θα ξεκινούσαν το παιχνίδι; Αυτή είναι η απάντηση μου... Ο Ζαϊρί και εγώ είμαστε οι δύο μοναδικοί που δεν έχουμε πρόβλημα μεταξύ μας. Οι υπόλοιποι δημιουργείτε κλίμα ότι υπάρχει κάτι ανάμεσά μας. Θα πρέπει να μας αφήσετε ήσυχους να δουλέψουμε... Αναλαμβάνω 100% την ευθύνη της ήττας.”