Σκασίλα της το κύπελλο...

Νέο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα για την Ξάνθη (2-0 τον Πλατανιά), που ούτε θυμάται πια τον πρόσφατο αποκλεισμό της από τη Βέροια. Γκολ και αποβολή για τον Ράνο.

Αν και δεν ήταν επιπέδου Τούμπας η σημερινή νίκη των ακριτών, την εκλαμβάνουν ως επίσης πολύτιμη, γιατί τους έφερε ακόμα πιο κοντό στο στόχος της παραμονής τους στη Σούπερ Λίγκα. Σε αντίθεση, φυσικά, με την ομάδα των Χανίων, που όλο και "βυθίζεται" στο βαθμολογικό πίνακα, μένοντας για τρίτη, κατά σειρά, αγωνιστική χωρίς βαθμό...

Θα μπορούσε ενδεχομένως να τον κερδίσει κιόλας, αν δεν έπιανε η Ξάνθη ένα "ονειρεμένο" δεκάλεπτο, που της απέφερε δύο γκολ μαζεμένα. Το πρώτο με τον Αντώνη Ράνο (που σωστά αποβλήθηκε, με δεύτερη κίτρινη, στο 84'), στο 56', και το δεύτερο με τον Πέτρο Μάνταλο, με πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε από τον Τζάνη.

Λίγο πριν, και λίγο μετά από το μοιραίο, γι' αυτόν, δεκάλεπτο, ο Πλατανιάς έκανε τις δικές του ευκαιρίες, αλλά σε κανένα σημείο του αγώνα δεν "τρόμαξε", με την απόδοσή του, τους γηπεδούχους, που ξεκίνησαν τον αγώνα με κεφαλιά-φαρμάκι του Βάλλα (17'), που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κηπουρού.

"Είχαμε καλή παρουσία, αλλά τα λάθη μας δώρισαν στη Ξάνθη τη νίκη. Επιμένω, θα κατορθώσει να μείνει στην κατηγορία ο Πλατανιάς", είπε ο απτόητος, Αγγελος Αναστασιάδης, ο δε Μαρίνος Ουζουνίδης είδε πάθος και ωριμότητα στη δική του ομάδα: "Έτσι μάλιστα, έχουν αντίκτυπο και οι 3 βαθμοί που πήραμε στην έδρα του ΠΑΟΚ. Μετράει πολύ ότι όχι μόνο κερδίσαμε τον Πλατανιά, αλλά του πήραμε και το πλεονέκτημα, σε πιθανή ισοβαθμία".

SKODA ΞΑΝΘΗ: Λοντίνγκιν, Γούτας, Μπρέτος, Ντάνι (48΄Πρίττας , 69΄Μπαξεβανίδης), Μάνταλος, Μαρίν (86΄Σολτάνι), Ντιέ, Ράνος, Γκομεσίδης, Σμιθ, Βάλλας.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κηπουρός, Αργυρόπουλος (68΄Μαρτσάκης), Κανακούδης (74΄Στόλερ), Τζάνης, Ποτουρίδης, Κάλαϊτζιτς, Μαραγκουδάκης, Τετέ, Αναστασάκος, Ναζλίσδης, Μιρτσέτα (52΄Αγκιλέρα).