Το πρώτο νταμπλ για την Ενωση

Πρωταθλήτρια χάντμπολ η ΑΕΚ

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της οι «κιτρινόμαυροι» στέφθηκαν πρωταθλητές

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η ΑΕΚ κατέκτησε το πρωτάθλημα χάντμπολ, μετά τη νίκη της με 25-24 επί του Διομήδη στο Αργος, στον τρίτο μεταξύ τους τελικό και με 2-1 νίκες σήκωσε την κούπα.

Πανηγυρίζουν οι παίκτες της ΑΕΚ Πανηγυρίζουν οι παίκτες της ΑΕΚ Οι παίκτες της Ενωσης αν και βρέθηκαν πίσω με 1-0 στην σειρά με τους τελικούς, κατάφεραν και πήραν τα δυο επόμενα ματς και κατέκτησαν τον τίτλο με ανατροπή. Στο τρίτο ματς οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά οι “κιτρινόμαυροι” πήραν την νίκη στα τελευταία λεπτά.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τον Διομήδη με 5-4, ενώ η ΑΕΚ πριν το τέλος του ημιχρόνου έμεινε με 4 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο λόγω των δίλεπτων αποβολών, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αυξήσου την διαφορά στο +3 (14- 11). Στο ημίχρονο η Ενωση ισοφάρισε χάρη στον Παπαδόπουλο και Μπακαούκα, ενώ 14 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης πήρε προβάδισμα στο σκορ (21-20). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι στο σκορ, όταν στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γεωργιάδης έκανε το 25- 24, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό και στέφθηκε η ΑΕΚ πρωταθλήτρια.

Τα δεκάλεπτα: 5-4, 8-8, 14-11 (ημχ), 18-16, 20-21, 24-25.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ : Τσούλος, Ζαραβίνας 2, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 6, Καρκαλάτος, Μούγιτς, Πασσιάς, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 4, Ευαγγελόπουλος, Σαμαράς 2, Βαρδάκας, Ελευθερίου, Δεληγιάννης 2, Καραιβάνοφ 1, Τάσκοβιτς 7.

ΑΕΚ: Καφφάτος, Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 4, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 6, Τσακνής, Συγγάρης, Ασαρίδης, Οικονόμου, Αλβανός 5, Ναουμίδης, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου, Κουρέτας, Παπαδόπουλος 2, Χερουβείμ.