***Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Κερδισμένος ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στη χθεσινή προτελευταία στροφή (33η) του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής και ο Εορδαϊκός ο μεγάλος χαμένος.

Κι αυτό γιατί, ο μεν πρώτος νίκησε χθες στα Γιαννιτσά την τοπική Αναγέννηση με 3-0 (6'Ζορμπάς, 10'Δέντσας, 13'Μπελεβώνης), ενώ ο δεύτερος στραβοπάτησε (3-3) στη Δράμα κόντρα στη Δόξα που έχει ήδη ανέβει στη Β' Εθνική (14' Παπαδημήτρης, 30' Αντρέεφ, 58' Μουρατίδης - 6' Παγώνης, 24' Πανάκης, 48' Παπατζίκος). Ετσι η ομάδα του Αγρινίου πέρασε μόνη στη 2η θέση της βαθμολογίας και βρίσκεται τώρα αγκαλιά με το εισιτήριο για τον αγώνα μπαράζ με τον 2ο του νοτίου ομίλου, ο νικητής του οποίου θα κερδίσει την άνοδό του, στη Β' Εθνική.

Ενα απίθανο θρίλερ παίχτηκε στην ουρά. Στη Λαμία η τοπική ομάδα καιγόταν για νίκη για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής και νικούσε μέχρι το 85' με 2-1 τον αδιάφορο βαθμολογικά Μακεδονικό. Ομως στο τελευταίο πεντάλεπτο ήλθαν τα πάνω κάτω και οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο ισοφάρισαν στο 86' αλλά πήραν και τη νίκη στις καθυστερήσεις με 2-3 (37' Γκιαρόσιεβιτς, 50' Πετρόφ- 45' Κατσαρός, 86' Ναλτζίδης, 92' Ταρασιάδης), στέλνοντας τους γηπεδούχους στο περιφερειακό πρωτάθλημα! Ο υποβιβασμός της Λαμίας είχε ως αποτέλεσμα να προκληθεί ένταση μετά το τέλος του αγώνα, με οπαδούς της γηπεδούχου να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Στο ημίχρονο του αγώνα οι παίκτες του Μακεδονικού δεν πήγαν καν στα αποδυτήρια, εξαιτίας της βροχής από κροτίδες που έριξαν εναντίον τους οι φίλοι της Λαμίας.