Σούπερ Λίγκα: Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 3-1

Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο στο Ολυμπιακό Στάδιο με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει σχετικά εύκολα τον ΟΦΗ (3-1). Τα 4 γκολ σημειώθηκαν μέσα σε 24 λεπτά στο β΄ μέρος. Ήταν το τελευταίο παιχνίδι του ΟΦΗ στη μεγάλη κατηγορία ύστερα από 33 χρόνια συνεχούς παρουσίας.

Ο Κλέιτον προσπαθεί να αποφύγει τον Αρβανίτη Ο Κλέιτον προσπαθεί να αποφύγει τον Αρβανίτη Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο και με εκφραστή των επιθετικών του προσπαθειών κυρίως τον Σαλπιγγίδη από τη δεξιά πτέρυγα, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κασμερίδη.

Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά όμως ότι οι «πράσινοι» αξιοποίησαν σ’ αυτό το διάστημα την υπεροχή που είχαν. Πρώτα στο 52ο λεπτό, όταν σε πάσα του Μάντζιου και ολιγωρία του Βενετίδη ο Μάντζιος αφού πέρασε και τον Κασμερίδη έκανε με πλασέ το 1-0.

Στο 61’ το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού: ο Μάτος έδωσε στον Καραγκούνη που έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Χριστοδουλόπουλο κι αυτός με όμορφο πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-0.

Ο ΟΦΗ μείωσε στο 72’ με σουτ του Κοστόφσκι, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Το τελικό σκορ (3-1) διαμορφώθηκε στο 76’: ο Μάτος έβγαλε στον αμαρκάριστο Κλέιτον και εκείνος με πλασέ πέτυχε το τρίτο γκολ.

ΣΚΟΡΕΡ: 52' Μάντζιος, 61' Χριστοδουλόπουλος, 76' Κλέιτον - 72' Kοστόφσκι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ. Τριτσώνης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοδουλόπουλος – Μανούσος, Πακίτο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Ίβανσιτς, Βαβζίνιακ, Ντέιβιντ, Ζιλμπέρτο Σίλβα (46' Χριστοδουλόπουλος), Μάτος, Καραγκούνης, Κλέιτον, Σαλπιγγίδης (46' Νίνης), Μάντζιος (70' Πετρόπουλος)
ΟΦΗ: Κασμερίδης, Στόλιτσα (81' Πίτσος), Πυθαρούλης, Αρβανίτης, Βενέτης, Μπερτίν, Λάμεσιτς, Πακίτο, Μανούσος (70' Κοστόφσκι), Κορνέα (60' Πόποβιτς), Ερέρα