Σοβαρά επεισόδια και διακοπή του ντέρμπι ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια

Με επεισόδια και διακοπή του παραδοσιακού ντέρμπι ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια έπεσε πριν από λίγο η αυλαία του φετινού πρωταθλήματος στην Κύπρο. Στο 51ο λεπτό του …πρώτου ημιχρόνου σε αδιάφορο βαθμολογικά ντέρμπι καθώς το ΑΠΟΕΛ έχει εξασφαλίσει εδώ και καιρό τον τίτλο, ο διαιτητής Πανίκος Ανδρονίκου διέκοψε οριστικά παιχνίδι εξαιτίας επεισοδίων μεταξύ των οπαδών των δυο ομάδων στις κερκίδες του ΓΣΠ.

Στο φύλλο αγώνα ο διαιτητής έγραψε ότι το ντέρμπι διεκόπη εξ υπαιτιότητας των οπαδών και των δύο ομάδων. Ο διαιτητής είχε διακόψει το ματς δυο φορές νωρίτερα κάνοντας τις απαραίτητες συστάσεις, ενώ για τη λήξη του ημιχρόνου που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ δόθηκε πρόσθετος χρόνος 23 λεπτών!
Τα επεισόδια ξεκίνησαν έξω από το ΓΣΠ και μεταφέρθηκαν στις κερκίδες, τη Βόρεια και τη Δυτική. Με ανταλλαγή κροτίδων και διαφόρων αντικειμένων και ρήψη κροτίδων στον αγωνιστικό χώρο μπροστά στις δυο εστίες. Αρκετοί οπαδοί στις συμπλοκές που έγιναν έξω από το ΓΣΠ μεταφέρθηκαν αιμόφυρτοι στο ιατρείο του γηπέδου.
«Τέτοιες στιγμές ειλικρινά ντρέπομαι που είμαι αναμεμιγμένος στο κυπριακό ποδόσφαιρο. Τίποτε άλλο δεν θέλω να πω» δήλωσε ο πρόεδρο του ΑΠΟΕΛ Φοίβος Ερωτοκρίτου. Και ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομόνοιας, Μάριος Καραμαλάκης: «Εμείς ήρθαμε να παίξουμε την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι μόνοι που δεν φταίνε είναι οι ποδοσφαιριστές και οι παράγοντες και γίνονται όλα αυτά λόγω κάποιων ανεγκέφαλων. Είναι ντροπή για το κυπριακό ποδόσφαιρο,  λυπούμαστε για τα όσα έχουν γίνει κι ελπίζουμε να μην ξανασυμβούν».
Ως ένδειξη διαμαρτυρίας οι προπονητές των δυο ομάδων (Γιοβάνοβιτς και Λεμονής) αποφάσισαν να μην παραστούν στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου.
Για την ιστορία μέχρι τη στιγμή της διακοπής η Ομόνοια ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη σε γκολ του Μιχάλη Κωνσταντίνου (2’ κεφαλιά) και του Ζλόγκαρ (31’).