Μουντιάλ 2014, 5ος Ομιλος

Ήταν σε (τ)Σακίρι κέφι!

Η Ελβετία με το χατ-τρικ του Σακίρι έγινε η δεύτερη ομάδα (η πρώτη η Γαλλία) που πήρε την πρόκριση στην φάση των νοκ άουτ αγώνων

Φουριόζα στο γήπεδο μπήκε η Ελβετία και με το χατ-τρικ του Σακίρι (6. 31' και 71') κέρδισε την Ονδούρα και προκρίθηκε στην φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Σακίρι και Ντρμιτς Σακίρι και Ντρμιτς

Με διάθεση για να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα μπήκε στον αγώνα η Ελβετία κι αυτό φάνηκε από το 3ο λεπτό όταν ο Σακίρι δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Ελβετίας με καταπληκτικό σουτ έκανε το 1-0, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν σπουδαία ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια όμως το σουτ του Μπερνάντζε κατέληξε άουτ.

Ομως ο Σακίρι είχε... κέφια και το απέδειξε! Αρχικά στο 31ο λεπτό έκανε το 2-0, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα με το χατ-τρικ του στο 71ο λεπτό. Η Ονδούρα προσπάθησε να απειλήσει όμως χωρίς αποτέλεσμα και το τελικό σφύριγμα της λήξης δεν άργησε να έρθει.

Ετσι η Ελβετοί θα βρεθούν αντιμέτωποι με την Αργεντινή την 1η Ιουλίου για την φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΟΝΔΟΥΡΑ (Λουίς Σουάρες): Βαγιαδάρες, Φιγκερόα, Μπερνάρντες, Γκαρσία, Ο. Παλάσιος, Μπένγκτσον, Κόστλι (40’ Τ. Παλάσιος), Μπόνιεκ (77’ Ναχάρ), Εσπινόσα (46’ Μ. Τσάβες), Κλάρος, Μπέκελες

ΕΛΒΕΤΙΑ (Ότμαρ Χίτζφελντ): Μπενάλιο, Λιχτστνάινερ, Ινλέρ, Τσάκα (77’ Λανγκ), Μπεχράμι, Ροντρίγκες, Μεχμέντι, Ντρμιτς (73’ Σεφέροβιτς), Τζουρού, Σερ, Σακίρι (87’ Τζεμαϊλί)