Σούπερ Λίγκα, 3η αγωνιστική

Κορυφαία... «βασίλισσα»

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας παραμένει μετά από τρεις αγωνιστικές η Βέροια (2-1 την Κέρκυρα)

Το απόλυτο (3 στα 3) διατήρησε η Βέροια, καθώς επικράτησε με 2-1 της Κέρκυρας, για την 3η αγωνιστική, και με εννέα βαθμούς παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκας.

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι για την Κέρκυρα, αφού με το... καλημέρα ο Χαβίτο με σουτ άνοιξε το σκορ για το 1-0, για να αποκτήσουν την κυκλοφορία της μπάλας επί 25 λεπτά. Από κει και πέρα η Βέροια προσπάθησε να αντιδράσει και έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 30ο λεπτό με τον Κάμπορα να κάνει το 1-1, ενώ πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην ανάπαυλα η Κέρκυρα έχασε σπουδαία ευκαιρία να πετύχει γκολ με τον Χαβίτο να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Καντιμοίρη!

Στην επανάληψη του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς καλύτεροι και κατάφεραν στο 57ο λεπτό να κάνουν την ανατροπή με τον Ντουμίτρου να κάνει το 2-1 και ουσιαστικά να κλειδώνει την νίκη της “βασίλισσας του βορρά”.

Από κει πέρα η Βέροια πίεσε και για τρίτο τέρμα αλλά οι Μπαργκάν και Γκρανέρο δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, ενώ στο 90+1' ο Γκόμες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την Κέρκυρα όμως το τέρμα δεν μέτρησε καθώς έκανε φάουλ.

Βέροια (Χοσέ Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Ραούλ Μπράβο (79' Όστοϊτς), Βέρτζος, Καλί, Αμαραντίδης, Βεργώνης, Βάσκεθ, Γεωργιάδης (60' Μπαργκάν), Ντουμίτρου, Καλτσάς, Κάμπορα (71' Μπατιόν)

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Μαραγκός, Βενέτης, Ναγιάρ (63' Μαρκόφσκι), Καϊκούτ, Ρόχας (63' Ανδρεόπουλος), Γκόμες, Καρντόζο, Χαβίτο, Σάντσεθ (79' Κόντος), Κανακούδης