Σούπερ Λίγκα, 3η αγωνιστική

Το γλέντησε με την ψυχή του...

Την ανανέωση του συμβολαίου του γιόρτασε ο Αθανασιάδης με τον καλύτερο τρόπο, αφού με ένα γκολ κι ένα κερδισμένο πέναλτι ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη του εντός έδρας νίκη (3-0 την Νίκη Βόλου)

Στην άδεια Τούμπα ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη του εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Νίκη Βόλου, με τα τέρματα των Αθανασιάδη, Περέιρα και Μακ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Για δεύτερη φορά ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς να έχει στο πλευρό του φιλάθλους, όμως φρόντισε να τους κάνει χαρούμενους! Έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, με τον Αθανασιάδη να γιορτάζει με τον καλύτερο τρόπο την επέκταση του συμβολαίου του. Στο 22ο λεπτό ο Κλάους έκανε το 1-0, για να μην προλάβουν να χαρούν οι παίκτες του δικεφάλου αφού λίγο αργότερα ο Τζαβέλλας στραβοπάτησε και τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για θλάση δευτέρου βαθμού.

Ξεκίνημα και γκολ ήταν η έναρξη του δευτέρου μέρους, αφού στο 47ο λεπτό ο Περέιρα, έπειτα από σέντρα του Σκόνδρα, έκανε το 2-0 και την Νίκη Βόλου να μην μπορεί να αντιδράσει. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μακ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Αθανασιάδης στο 80ο λεπτό.

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γλύκος, Τζαβέλλας (46’ λ.τρ. Κατσικάς), Βίτορ, Σκόνδρας, Ρατς, Τζιόλης (76’ Μάρτενς), Κάτσε, Σαλπιγγίδης (64’ Τζανδάρης), Μακ, Περέιρα, Αθανασιάδης.

Νίκη Βόλου (Βίλιαν Φλουτ): Ταμπάκης, Μαρινάκης, Σωτηράκος (24’ λ.τρ. Μαχλελής), Αργύρης, Ίβενς, Μέτσε, Λάουξ, Κοτσαρίδης, Μουζακίτης, Γιαννιτσάνης (51’ Σταμπολζίεφ), Σκούρτης (83' Κορέτα).