Μουντομπάσκετ 2014, μικρός τελικός

To μετάλλιο διαφορετικό, ο νικητής όμως ίδιος

Μεγάλη νίκη για τη Γαλλία. Σχεδόν ένα χρόνο μετά από τον μεγάλο τελικό του Eurobasket 2013 νίκησε και πάλι την εκπληκτική Λιθουανία στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου (95-93) και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το πρώτο της στη διοργάνωση!

Τα πάνω-κάτω έφερε η Γαλλία στο μικρό τελικό του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς «έκλεψε» τη νίκη με 95-93 από τη Λιθουανία και μαζί το χάλκινο μετάλλιο.

Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ πέτυχαν σήμερα την ανατροπή, σε σχέση με το παιχνίδι της Παρασκευής (12/9) απέναντι στους Σέρβους  και κάνοντας ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο  πήραν προβάδισμα στο σκορ ένα λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης (82-80), καταφέρνοντας να πάρουν την νίκη, αφού πρώτα  πέρασαν στη ρουλέτα των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Από την άλλη, οι Λιθουανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα για 39’ λεπτά, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 43-42, κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στο σκορ κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (71-64), αλλά οι Γάλλοι με πρωταγωνιστές τους Μπατούμ (27 πόντους), και Μπορίς Ντιό (15π.) που  έκαναν  τη δική τους αντεπίθεση, τους στέρησαν στο τέλος  την ευκαιρία να πάρουν  την τρίτη θέση του κόσμου!

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-43, 71-64, 93-95.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 11(2), Γιουσκεβίτσιους 14 (1), Κουζμίνσκας, Ν. Λαβρίνοβιτς 5 (1), Ματσιούλις 11, Σεϊμπούτις 13 (1), Γιασάιτις 1, Μοτεγιούνας 3 (1), Γιανκούνας 10 (1), Βαλαντσιούνας 25.

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 13(1), Μπατούμ 27(2), Α. Ντιό 8 (2), Λοβέρν 13(1), Καουντί, Τζάκσον 3(1), Φουρνιέ 4, Πιετρούς 4, Γκοβέρ 4, Μ. Ντιό 15, Ζελαμπάλ 4.