Πριμέρα Ντιβισιόν, 3η αγωνιστική

Αυτή η Ατλέτικο μπορεί!

Μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ η Ατλέτικο άλωσε το «Μπερναμπέου» (2-1 την Ρεάλ Μαδρίτης)

Λίγες μέρες πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ, η Ατλέτικο Μαδρίτης δείχνει... πανέτοιμη αφού επικράτησε 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και μάλιστα κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την Ρεάλ μόλις στην πρώτη τους φάση του αγώνα όταν ο Τιάγκο βρήκε δίχτυα για το 1-0. Το γκολ αυτό “ξύπνησε” την βασίλισσα και ανεβάζοντας την απόδοδή της προσπάθησε να πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης. Κάτι που έγινε στο 26ο λεπτό όταν ο Ρονάλτο κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1, ενώ στη συνέχεια έχασε τρεις ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος οι “ροχιμπλάνκος” βελτίωσαν την απόδοσή τους  και στην πρώτη ουσιαστική φάση κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Τουράν να κάνει το 1-2 στο 76ο λεπτό. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα με τους οπαδούς της Ρεάλ να αποδοκιμάζουν τους παίκτες και και τον προπονητή.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Κ. Αντσελότι): Κασίγιας, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Αρμπελόα, Φάμπιο Κοεντράο, Μόντριτς, Κρόος, Χάμες Ροδρίγκες, Μπέιλ (72' Ισκο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (64' Ερνάντες)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντ. Σιμεόνε): Μογιά, Γκοντίν, Μιράντα, Χουανφράν, Σικέιρα, Γκάμπι, Τιάγκο (60' Αρντά Τουράν), Κόκε, Ραούλ Γκαρθία, Ραούλ Χιμένες (64' Γκριεζμάν), Μάντζουκιτς (77' Μάριο Σουάρεθ).

Έιμπαρ - Ντεπορτίβο (21:45)

Η βαθμολογία (με αστερίσκο οι ομάδες με αγώνα λιγότερο): Μπαρτσελόνα 9, Ατλέτικο Μαδρίτης 7, Βαλένθια***, Θέλτα, Γρανάδα*** και Σεβίλλη*** 4, Μπιλμπάο,  Σοθιεδάδ, Βιγιαρεάλ***, Ρεάλ Μαδρίτης, Έιμπαρ***, Χετάφε*** και Μάλαγα*** 3, Ράγιο Βαγιεκάνο*** 2, Ντεπορτίβο***, Εσπανιόλ***, Αλμερία, Κόρδοβα και Έλτσε*** 1, Λεβάντε*** 0