Σούπερ Λίγκα, 3η αγωνιστική

Γιόρτασε τα 124 χρόνια ζωής του!

Οι «Κυανέρυθροι» πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης και έφτασαν τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ο Πανιώνιος ανήμερα της συμπλήρωσης για τα 124 χρόνια της ίδρυσης του, με εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στους Αρκάδες πήρε την νίκη με 2-1 στη Ν. Σμύρνη

Το «συγκρότημα» του Δημήτρη Τερεζόπουλου παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο (δείγμα της καλής δουλειάς που έχει κάνει στον Ιστορικό) και σκορερ τους Μητρόπουλο και Μπουμάλ πήρε το «τρίποντο» 2-1 κόντρα στον Αστέρα, λίγες μέρες πριν το… ντεμπούτο του στο Europa League με την Μπεσίκτας στην Πόλη. Αγωνιστικά οι δύο ομάδες πρόσφεραν χορταστικό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο στη Ν. Σμύρνη. Στο 18’ ο Παύλος Μητρόπουλος άνοιξε το σκορ με απίστευτο σουτ, μη αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Κοσίτσκι και λίγα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση του Αστέρα  με τον  Πάρα που έφερε το ματς στα ίσια (1-1) στο 22’ έπειτα από τραγικό λάθος του Παντίδου και ασίστ του Μάσα. Ο Αστέρας συνέχιζε να πιέζει για να πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά ο Μπουμάλ φανέρωσε τα κενά στην άμυνα των Αρκάδων, τα οποία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο όταν με πλασέ στο 34’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Πανιωνίου (2-1). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το ακυρωθέν γκολ του Αστέρα. Ο Ουσέρο εκτέλεσε το φάουλ, ο Ζησόπουλος σκόραρε με κεφαλιά, αλλά ο Μάνταλος είδε φάουλ.

Στην επανάληψη ο Αστέρας προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά ο Πανιώνιος με σωστή αμυντική λειτουργία και ξαφνικές αντεπιθέσεις κατάφερε να δημιουργεί φάσεις για ένα τρίτο γκολ, με πιο κλασικές   του Μπουμάλ (55’) και του Κολοβού (70’). Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με τους Αρκάδες να προσπαθούν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Πανιώνιο νικητή  πανηγυρίζοντας  τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Συνθέσεις ομάδων

Πανιώνιος (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Γιαννακόπουλος, Μητρόπουλος, Παντίδος, Μπουμάλ (87' Μπούζας), Γιάννου, Σιώπης, Ιμπαγάσα (68' Γκίνη), Χατζηισαΐας, Τασούλης, Κολοβός (90'+1' Γκέζος), Αργυρόπουλος.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Παντελιάδης (76' Μπαράλες), Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Μουνάφο, Ουσέρο, Μάσα, Ρόλε (65' Γιαννιώτας), Μπακασέτας (58' Μπαντιμπανγκά), Πάρα.