Μουντομπάσκετ: Χρυσές οι ΗΠΑ συντρίβοντας 129-92 τη Σερβία

Αφησαν τους Σέρβους να χαρούν για τέσσερα λεπτά (12-5 για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς) και στη συνέχεια δεν τους... άφησαν να πάρουν ανάσα. Οι Ηνωμένες Πολιτείες με τον πλέον εμφατικό τρόπο κατέκτησαν το 2ο συνεχόμενο και 5ο συνολικά χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Κύπελλο αφού σμπαράλιασαν τη Σερβία με 129-92 δίνοντας ένα μοναδικό σόου στο Παλάθιο Ντεπόρτες της Μαδρίτης.

Η κούπα στα χέρια των κορυφαίων, των Αμερικανών! Η κούπα στα χέρια των κορυφαίων, των Αμερικανών! Το ματς ουσιαστικά δεν αντέχει σε κριτική αφού μετά τα πρώτα λεπτά, όταν οι Σέρβοι έκαναν το κομμάτι τους με τον Τεόντοσιτς, η μπάλα απλά «χάθηκε». Με μπροστάρη τον Κάιρι Ιρβινγκ (15 πόντοι στην πρώτη περίοδο) και με τρίποντο βομβαρδισμό (6/6 τρίποντα μέχρι το 11ο λεπτό) η ομάδα του Σιζέβσκι έτρεξε σερί 17-3, προηγήθηκε 22-15 και βάζοντας 30 πόντους από το 4ο έως το 10ο λεπτό έδωσε τέλος στην υπόθεση νίκη (35-19). Η διαφορά ανέβηκε στους 21 (50-29 στο 15'), οι Σέρβοι δεν είχαν το κουράγιο και τις δυνάμεις να επιστρέψουν και απλά υπέμειναν το... μαρτύριο μέχρι το τέλος πίνοντας όλο το πικρό ποτήρι της βαριάς ήττας.

ΗΠΑ: Κάρι 10, Τόμπσον 12, Ρόουζ, Φαρίντ 12, Γκέι 11, ΝτεΡόζαν 10, Ιρβινγκ 26, Πλαμλί 1, Κάζινς 11, Χάρντεν 23, Ντέιβις 7, Ντράμοντ 6

ΣΕΡΒΙΑ: Τεόντοσιτς 10, Σιμόνοβιτς, Γιόβιτς 6, Μπογκντάνοβιτς 15, Μπιέλιτσα 18, Μάρκοβιτς 3, Κάλινιτς 18, Μπίρτσεβιτς, Κρστιτς 4, Ραντούλιτσα 9, Κάτιτς 2, Στίματς 7.

Στον μικρό τελικό που έγινε το Σάββατο η Γαλλία έπειτα από μεγάλη μάχη νίκησε 95-93 τη Λιθουανία και κατέκτησε το πρώτο της μετάλλιο σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι περσινοί πρωταθλητές Ευρώπης με σερί 9-0 από το 77-80 προσπέρασαν 86-80 με τον Ντιαό, στα τελευταία δευτερόλεπτα το ματς πήγε στη ρουλέτα των βολών εκεί όπου οι Γάλλοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κράτησαν τη νίκη. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπατούμ (27) για τη Γαλλία και Βαλαντσιούνας (25) για τη Λιθουανία.