Ηλεκτρονική Έκδοση

Κύπελλο Ελλάδος

Δεν είχε κέφια η κλήρωση

Χωρίς τα μεγάλα παιχνίδια αλλά με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις ανέδειξε η κλήρωση για τη δεύτερη φάση των 32 του Κυπέλλου.

Έτοιμες για την δεύτερη φάση της διοργάνωσης είναι οι 32 ομάδες που συμμετέχουν στους 8 ομίλους, ύστερα από την κλήρωση που διεξήχθη την Δευτέρα (15/9).

Στην σημερινή κλήρωση δεν έλειψαν οι εντάσεις καθώς ο Αλέξης Κούγιας αντέδρασε  για τον νέο τρόπο διεξαγωγής του Κυπέλλου με τη νέα του μορφή (8 όμιλοι των 4 ομάδων) που είχε σαν συνέπεια να καθυστερήσει η διαδικασία κατά 15 λεπτά. Το σύστημα περιλαμβάνει τη διεξαγωγή τριών αγώνων και την  πρώτη αγωνιστική να γίνεται στις  23-25 Σεπτεμβρίου, η δεύτερη 28-30 Οκτωβρίου και η τρίτη 2-4 Δεκεμβρίου.
 
Στους «16» προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου.  Από την κλήρωση δεν προέκυψαν τα μεγάλα παιχνίδια ωστόσο υπάρχουν τουλάχιστον τρεις δυνατοί όμιλοι με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.  
Από τους 8 ομίλους λοιπόν ιδιαίτερη προσοχή εστιάζεται στον πρώτο, με Ολυμπιακό, Πανιώνιο, Φωστήρα και Παναχαϊκή, στον δεύτερο με ΠΑΟΚ, ΠΑΣ Γιάννινα, Κέρκυρα και Απόλλωνα Καλαμαριάς, στον πέμπτο με Ατρόμητο, Πανθρακικό, ΑΕΚ και Ηρακλή Ψαχνών αλλά και στον όγδοο με Παναθηναϊκό, Παναιτωλικό, Χανιά και Ολυμπιακό Βόλου.
 
Αναλυτικά οι 8 όμιλοι:
 
1ος όμιλος
Ολυμπιακός
Πανιώνιος
Φωστήρας
Παναχαϊκή
 
2ος όμιλος
ΠΑΟΚ
ΠΑΣ Γιάννινα
Κέρκυρα
Απόλλων Καλαμαριάς
 
3ος όμιλος
ΟΦΗ
Ξάνθη
Νίκη Βόλου
Ζάκυνθος
 
4ος όμιλος
Λεβαδειακός
Πλατανιάς
Εθνικός Γαζώρου
Ηρακλής
 
5ος όμιλος
Ατρόμητος
Πανθρακικός
ΑΕΚ
Ηρακλής Ψαχνών
 
6ος όμιλος
Εργοτέλης
Βέροια
Ερμιονίδα
Απόλλων Σμύρνης
 
7ος όμιλος
Αστέρας Τρίπολης
Καλλονή
Τύρναβος
Αιγινιακός
 
8ος όμιλος
Παναθηναϊκός
Παναιτωλικός
Χανιά
Ολυμπιακός Βόλου
 
Αναλυτικά οι αγωνιστικές:
 
1ος όμιλος 
1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου) 
Πανιώνιος-Φωστήρας 
Παναχαϊκή-Ολυμπιακός 
 
2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου) 
Ολυμπιακός-Πανιώνιος 
Φωστήρας-Παναχαϊκή 
 
3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου) 
 
Φωστήρας-Ολυμπιακός 
Πανιώνιος-Παναχαϊκή 
 
2ος όμιλος 
1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου) 
 
ΠΑΣ Γιάννινα-Κασσιόπη 
Απόλλων Καλαμαριάς-ΠΑΟΚ 
 
2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου) 
ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 
Κασσιόπη-Απόλλων Καλαμαριάς 
 
3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου) 
Κασσιόπη-ΠΑΟΚ 
ΠΑΣ Γιάννινα-Απόλλων Καλαμαριάς 
 
3ος όμιλος 
1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου) 
Skoda Ξάνθη-Νίκη Βόλου 
Ζάκυνθος-ΟΦΗ 
 
2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου) 
ΟΦΗ-Skoda Ξάνθη 
Νίκη Βόλου-Ζάκυνθος 
 
3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου) 
Νίκη Βόλου-ΟΦΗ 
Skoda Ξάνθη-Ζάκυνθος 
 
4ος όμιλος 
1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου) 
Πλατανιάς-Εθνικός Γαζώρου 
Ηρακλής-Λεβαδειακός 
 
2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου) 
Λεβαδειακός-Πλατανιάς 
Εθνικός Γαζώρου-Ηρακλής 
 
3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου) 
Εθνικός Γαζώρου-Λεβαδειακός 
Πλατανιάς-Ηρακλής 
 
5ος όμιλος 
1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου) 
Πανθρακικός-ΑΕΚ 
Ηρακλής Ψαχνών-Ατρόμητος 
 
2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου) 
Ατρόμητος-Πανθρακικός 
ΑΕΚ-Ηρακλής Ψαχνών 
 
3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου) 
ΑΕΚ-Ατρόμητος 
Πανθρακικός-Ηρακλής Ψαχνών 
 
6ος όμιλος 
1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου) 
Βέροια-ΑΕ Ερμιονίδαας 
Απόλλων Σμύρνης-Εργοτέλης 
 
2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου) 
Εργοτέλης-Βέροια 
ΑΕ Ερμιονίδας-Απόλλων Σμύρνης 
 
3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου) 
ΑΕ Ερμιονίδας-Εργοτέλης 
Βέροια-Απόλλων Σμύρνης 
 
7ος όμιλος 
1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου) 
Καλλονή-Τύρναβος 
Αιγινιακός-Αστέρας Τρίπολης 
 
2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου) 
Αστέρας Τρίπολης-Καλλονή 
Τύρναβος-Αιγινιακός 
 
3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου) 
Τύρναβος-Αστέρας Τρίπολης 
Καλλονή-Αιγινιακός 
 
8ος όμιλος 
1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου) 
Παναιτωλικός-Χανιά 
Ολυμπιακός Βόλου-Παναθηναϊκός 
 
2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου) 
Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός 
Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου 
 
3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου) 
Χανιά-Παναθηναϊκός 
Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου  
 

Αποστολή με Email Εκτύπωση σελίδας

Διαβάστε επίσης

Στην κατηγορία
Αθλητισμός
Με λέξεις-κλειδιά
Κληρώσεις
Κύπελλο Ελλάδος
Ποδόσφαιρο