Ποδαρικό με τ' αριστερό

Ασχημο το ντεμπούτο του Παύλου Δερμιτζάκη στον πάγκο του Εργοτέλη, καθώς οι κιτρινόμαυροι έχασαν από τον Πλατανιά στη μονομαχία της Κρήτης, για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι Ηρακλειώτες πλέον μετράνε τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας, με τη συνέχεια να μοιάζει δυσοίωνη. Από την άλλη, τεράστια ώθηση βαθμολογικά, αλλά και ψυχολογικά, έδωσε η νίκη στους φιλοξενούμενους εν όψει της συνέχειας, πράγμα που αντικατοπτρίζεται και στις δηλώσεις του προπονητή Γιάννη Χριστόπουλου: «Αν και ανέτοιμοι, πιάσαμε καλή απόδοση και πετύχαμε μια σημαντική νίκη.

Αυτό μας δίνει μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ για τη συνέχεια». Αγωνιστικά, οι Χανιώτες ήταν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη, κάτι που φάνηκε όταν μόλις στο 6', ύστερα από το συνδυασμό Τόρες - Αγκιλέρα - Τσουράκη, ο τελευταίος, με σουτ έξω από την περιοχή, άνοιξε το σκορ. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Τσουράκης εκμεταλλεύτηκε την ολιγορία της άμυνας και έδωσε ασίστ πάρε - βάλε στον Γκόμες για το 2 - 0. Το γκολ έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων, που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και να κάνουν κάτι ουσιαστικό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Τόρες, με δυνατό σουτ

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Τσέρνι, Τζανακάκης, Πίτσος (80' Κούρεζ), Κοζορώνης, Καζναφέρης (37' Νόσκοβιτς), Βλαχοδήμος, Μπογκντάνοφ, Γιουσούφ, Παντελάκης, Χαλκιαδάκης (68' Κούτρης), Σαϊνάτι.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Νέπλιακ, Μπανανά, Ιτούα, Αγκιλέρα, Μαχαμάτ, Μενδρινός (83' Μιλούνοβιτς), Τόρες, Γκόμες (73' Ζαραδούκας), Τσουράκης (88' Γουνδουλάκης).