Τσάμπιονς Λιγκ, 1η αγωνιστική

Αυτό το ευρωπαϊκό βράδυ ήθελε!

Ποδαρικό με το δεξί ονειρευόταν ο Ολυμπιακός και αυτό κατάφερε, αφού επικράτησε με 3-2 της κουρασμένης Ατλέτικο Μαδρίτης

Μαγικό ξεκίνημα στο Τσάμπιονς Λιγκ πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, καθώς επιρκάτησε με 3-2 της περσινής φιναλίστ, Ατλέτικο Μαδρίτης , σε μία φοβερή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο «Καραϊσκάκη».

Ένα ξεκίνημα που δεν το φανταζόταν κανείς έκανε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Τρίτης (16/9) στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λγκ.
Μόλις στο 13ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Μαζουακού να κάνει το 1-0 και να δίνει το έναυσμα για να ξεκινήσει το πάρτυ στις κερκίδες του Γεώργιος Καραϊσκάκης.   Ατλέτικο προσπάθησε να αντιδράσει όμως τα σουτ των Ντιέγκο Σιμεόνε και Ραούλ Γκαρσία κατέληξαν άουτ.  Ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν κατλεθεσε τα όπλα και στο 31ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα του με τον Αφελάι (2-0), όμως οι Ισπανοί απάντησαν αμέσως μετά με τον Μάντζουκιτς να μειώνει σε 2-1, και να στέλνει τις ομάδες στν ανάπαυλα.

Στην επανάληψη του αγώνα οι παίκτε ςτου Σιμεόνε μπήκαν στο γήπεδο με την προοπτική να ψάξουν την ισοφάριση, όμβως λογάριαζαν χωρίς τον Μήτρογλου, ο οποίος στο 73ο λεπτό έκανε το 3-1.  Ετσι ο χορός και το τραγούδι δεν σταμάτησε από τις κερκίδες, με τον χρόνο να κυλάει υπέρ του Ολυμπιακού, ενώ το μόνο που κατάφερε η Ατλέτικο ήταν μα νειώσει σε 3-2 με τον Γκριεζμάν στο 88ο λεπτό.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Αμπιντάλ, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, Κασάμι (84' Γιαννούλης), Ντομίνγκες (57' Φουστέρ), Αφελάι (69' Εντινγκά), Μήτρογλου.

Ατλέτικο Μ. (Σιμεόνε): Ομπλάκ, Γκοντίν, Ανσάλντι, Χουανφράν, Μιράντα, Μάριο Σουάρεθ (74' Νίγκεθ), Κόκε, Ραούλ Γκαρθία (66' Τσέρτσι), Τουράν, Γκάμπι (56' Γκριεζμάν), Μάντζουκιτς.