Λάμψη Θρύλου 93-63

Καταιγιστικός για δεύτερο συνεχόμενο φιλικό ο Ολυμπιακός χθες βράδυ στη Βενετία, διέλυσε τη Ρέγερ Βενέτσια με το εντυπωσιακό 93-63. Οι «ερυθρόλευκοι», με τους Πρίντεζη και Λαφαγέτ πρώτη φορά στη σύνθεσή τους, είχαν επιθετική πολυφωνία και κυρίως αποτελεσματικότητα στην άμυνα, «πνίγοντας» την ιταλική ομάδα και χαλώντας τη... γιορτή που είχε στήσει για τον πρώτο επίσημο φιλικό αγώνα μπροστά στους οπαδούς της, οι οποίοι στο φινάλε καταχειροκρότησαν την ελληνική ομάδα.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, αφού ο Ολυμπιακός ξέφυγε από νωρίς (23-13 και 29-19 στο 10λεπτο) και συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά με τους Λοτζέσκι-Σπανούλη και Ντάνστον (46-28 στο 18') και την έφτασε στους 20 (65-45 στο 24') και στην τελευταία περίοδο στους 30 (90-60 στο 38'). Τους πόντους του Ολυμπιακού σημείωσαν οι: Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 10, Ντάνστον 9, Σπανούλης 8 (1), Σλούκας 7, Σίμονς 6, Πρίντεζης 6, Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 4, Λαφαγέτ 10 (2), Ντάρντεν 10, Λοτζέσκι 15 (2).