Τσάμπιονς Λιγκ, 1η αγωνιστική

Ηταν... Τ-ΡΟΜΑ-κτική

Καταιγιστική ήταν η Ρόμα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας καθώς επικράτησε με 5-1

Ασταμάτητη έμοιαζε η Ρόμα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς πήρε σπουδαία νίκη με 5-1 στο “Ολίμπικο”, την ώρα που οι Μπάγερν επικράτησε με 1-0 Μάνστεστερ Σίτι, για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Από νωρίς μπήκε στον χορό των τερμάτων η Ρόμα αφού μόλις στο 6ο λεπτό ο Ιτούρμπε με πλασέ έκανε το 1-0, για να έρθει λίγα λεπτά αργότερα ο Ζερβίνιο να διαμορφώσει το 2-0, μέσα σε ένα εξαιρετικό κλίμα.
Η ΤΣΣΚΑ έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και το αποτέλεσμα ήταν ο Μαϊκόν να κάνει το 3-0 για την Ρόμα που έμοιαζε ασταμάτητη. Ωστόσο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην ανάπαυλα η Ρόμα φρόντισε να “σφραγίσει” τη νίκη με τον Ζερβίνιο να πετυχαίνει το δεύτερο του γκολ για το 4-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε με δώρο από τους Ρώσους, αφού με αυτογκόλ του Ιγκνιάσεβιτς  ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 5-0, με την ΤΣΣΚΑ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στο 82ο λεπτό με τον Μούσα να κάνει το τελικό 5-1.

Ρόμα (Ρούντι Γκαρσία): Ντε Σάνκτις, Μαϊκόν, Μανωλάς (76' Γιάνγκα-Εμπίβα), Αστόρι, Τοροσίδης, Πιάνιτς, Κεϊτά, Ναϊνγκολάν, Ιτούρμπε (26' Φλορέντσι), Τότι, Ζερβίνιο (71' Λιάγιτς).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Λέονιντ Σλούτσκι): Ακινφέεβ, Μάριο Φερνάντες, Ιγκνιάσεβιτς, Ναμπάμπκιν (46' Σενίκοφ), Μπερεζούτσκι, Τόσιτς (53' Εφρέμοφ), Μιλάνοφ, Ερεμένκο (66' Παντσένκο), Νάτσο, Μούσα, Ντούμπια.