Σούπερ Λίγκα, 4η αγωνιστική

Η πρώτη νίκη έφερε χαμόγελα!

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ξάνθη (2-0 τον Λεβαδειακό), την ώρα που στο τιμόνι της ομάδας είναι ο υπηρεσιακός προπονητής, Νίκος Νεντίδης

Λίγες μέρες πριν ο Σάκης Τσιώλης αποχαιρέτησε την Ξάνθη και ο Νίκος Νεντίδης ανέλαβε το τιμόνι της ομάδας! Το αποτέλεσμα ήταν η Ξάνθη να πετύχει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 2-0 του Λεβαδειακό για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Με άγχος μπήκε στον αγώνα η Ξάνθη αφού το μόνο πράγμα που ήθελε ήταν η νίκη, κάτι που δεν εξελίχθηκε σε αρνητικό. Οι Ακρίτες είχαν την κατοχή της μπάλας  με τον Καπετάνο να ανοίγει το σκορ στο 37ο λεπτό για το 1-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη του αγώνα οι γηπεδούχοι ανέβαζαν όλο και πιο πολύ την απόδοσή τους, ενώ ο Λεβαδειακός στο 77ο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζίτο (δεύτερη κίτρινη κάρτα).  Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το σουτ του Φαμπιάν (87') κατέληξε κόρνερ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Βούκσεβιτς (88')
Ωστόσο τα πράγματα για τους Βοιωτούς δυσκόλεψαν περισσότερο όταν στο 89ο λεπτό ο Σολτάνι διαμόρφωσε το τελικό 2-0, με την Ξάνθη να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ξάνθη (Νίκος Νεντίδης): Κυριακίδης, Λισγάρας, Κομεσίδης, Ρούντι (63' Βασιλακάκης), Φλίσκας, Λουσέρο, Ολιβέιρα (50' Κλέιτον), Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Καπετάνος (80' Ράνος), Καρυπίδης

Λεβαδειακού (Σάββας Παντελίδης): Στρατηλάτης, Κώτσιος, Τόμας (82' Πρόγιτς), Πίντερ (46' Παππάς), Ρούμπεν Γκόμεζ, Γεωργιάδης, Βούκσεβιτς, Κονέ, Ζίτο, Μάντζιος, Μιλοσάβλιεβ (60' Μπορνταγκαράι)