Σούπερ Λίγκα, 4η αγωνιστική

Αυτός ο Αστέρας δεν... Μασα(ει)!

Με τον Μάσα να σκοράρει στο 3ο λεπτό, ο Αστέρας ξεπέρασε το εμπόδιο της Καλλονής (1-0)

Εχοντας ως φόντο την καλή εμφάνιση στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Μεσίκτας για το Γιουρόπα Λιγκ, ο Αστέρας “σφράγισε” από νωρίς τη νίκη απέναντι στην Καλλονή, με σκόρερ τον Μάσα, για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Ο σκόρερ, Μάσα Ο σκόρερ, Μάσα

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Αρκάδες καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Μάσα άνοιξε το σκορ για το 1-0. Απο κει και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο τέρμα με τις προσπάθειες του Μάσα να μην βρίσκουν δίχτυα.

Στην επανάληψη ο Αστέρας κατέβασε τους ρυθμούς τους, ωστόσο Μάσα και Πάρα δεν σταματούσαν να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα της Καλλονής. Η φάση του αγώνα όμως έγινε στο τέλος, όταν στο 88ο λεπτό  η Καλλονή έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Κύπρου να σουτάρει άουτ, από πλεονεκτική θέση.

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίσκι, Λούι, Παντελιάδης, Γκοϊάν, Σανκαρέ (Ζησόπουλος 23'), Μουνάφο, Τιε Μπι, Μάσα, Πάρα, Ρόλε (Φερνάντες 82'), Μπαντιμπανγκά (Γιαννιώτας 46').

Καλλονής (Ματζουράκης): Χογκ, Βαλιός (Μίνγκας 74'), Αντιέγιο, Αναστασιάδης, Πιπίνης (Καμαρά 46'), Κεϊτά, Γιορέντε, Ναβάρο, Καλτσάς, Χουάνμα, Λεοζίνιο (Κύπρου 74').