Με φρέσκια εντεκάδα, αλλά και... Κασάμι

Ο Παϊτίμ Κασάμι έδειξε με το καλημέρα -από τους φιλικούς αγώνες- την ποιότητά του, ότι μπορεί να σταθεί σε υψηλό επίπεδο και να κάνει τη διαφορά, και φροντίζει μέχρι σήμερα να το αποδεικνύει σε κάθε παιχνίδι του Ολυμπιακού.

Ο Κασάμι σκοράρει για μια ακόμα φορά φέτος Ο Κασάμι σκοράρει για μια ακόμα φορά φέτος Ο 22άχρονος διεθνής Ελβετός μέσος έχει σκοράρει στα τρία από τέσσερα ματς των «ερυθρόλευκων» στο πρωτάθλημα, προχθές πέτυχε γκολ (με δεξί σουτ, στο 92') και ήταν μέσα στα άλλα δύο στη νίκη με 3-0 επί της Βέροιας (από το δικό του πόδι υποδέχτηκε ο Ντουρμάζ την μπάλα στο 32', στη φάση του πέναλτι, ενώ έβγαλε την ασίστ στον Μπενίτες), ήταν εξαιρετικός κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και εξελίσσεται στην καλύτερη θερινή μετεγγραφή των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός πάντως αγχώθηκε και άγχωσε και τους οπαδούς του μέχρι να βάλει στο σακούλι τούς τρεις βραθμούς. Κάτι η υπερπροσπάθεια από τον αγώνα με την Ατλέτικο, αν και ο Μίτσελ φρέσκαρε την ενδεκάδα με πέντε αλλαγές, τους Ντουρμάζ, Εντινγκά, Γιαννούλη, Αυλωνίτη και Φουστέρ, κάτι η καλά οργανωμένη στην άμυνα Βέροια και το ματς ήταν ανοιχτό μέχρι το 87'. Η διαφορά κλάσης όμως ορισμένων παικτών ήταν αρκετή για να οδηγήσει σε ακόμα μία «τριάρα» στο «Καραϊσκάκης».

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με το πέναλτι του Μήτρογλου (33'), που κέρδισε ο Ντουρμάζ από τον Αμαραντίδη, που φαίνεται να μην τον ανατρέπει, ενώ ο διεθνής Ελληνας επιθετικός είχε νωρίτερα δοκάρι (6'), αλλά και γκολ στο β' ημίχρονο (66') που κακώς ακύρωσε -με υπόδειξη του πρώτου βοηθού- ο διαιτητής Καλογερόπουλος.

«Η κατάσταση ήταν πάντα υπό έλεγχο» τόνισε ο Μίτσελ, προσθέτοντας πως «η εμφάνιση της Βέροιας είναι η απόδειξη πως το πρωτάθλημα βελτιώνεται», ενώ ο προπονητής της ομάδας Ημαθίας, Χοσέ Γκρανέρο, δήλωσε: «Ηθελε ρίσκο στα τελευταία λεπτά, αφού ήμασταν πίσω στο σκορ, δείξαμε τη δίψα μας για το αποτέλεσμα, αλλά είχαμε απέναντί μας την καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα, με το καλύτερο ρόστερ που διαφέρει στο οικονομικό και σε όλα τα επίπεδα».