Σκόραρε, δάκρυσε και αποθεώθηκε

Ο Φρανκ Λάμπαρντ έβαλε γκολ εναντίον της Τσέλσι, ισόπαλο το ντέρμπι με τη Σίτι

Οταν ο Φρανκ Λάμπαρντ έδωσε τα χέρια με τον νεοφώτιστο σύλλογο της Νέας Υόρκης, δεν σκεφτόταν τιμές και συγκινήσεις, αλλά το εφάπαξ. Τρεις μήνες αργότερα, έβαλε τρικλοποδιά στην ομάδα όπου ανδρώθηκε και δοξάστηκε. Αποχώρησε από το γήπεδο δακρυσμένος, μέσα σε αποθεωτικό ξεπροβόδισμα από παλιούς και νέους φίλους. Το γκολ που έβαλε μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικής σημασίας, όταν γίνει η τελική σούμα των βαθμών.

Περίεργα παιχνίδια... Με φανέλα αντιπάλου, γκολ κατά της αγαπημένης, ν' αποθεώνεται απ' τους παλιούς του οπαδούς. Αυτό επεφύλασσε η μοίρα στον Λάμπαρντ Περίεργα παιχνίδια... Με φανέλα αντιπάλου, γκολ κατά της αγαπημένης, ν' αποθεώνεται απ' τους παλιούς του οπαδούς. Αυτό επεφύλασσε η μοίρα στον Λάμπαρντ «Ξύπνησα το πρωί και δεν ήξερα τι ήθελα», είπε ο ήρωας του χρυσοποίκιλτου ντέρμπι. «Ημουν μπερδεμένος, κολλημένος στη μέση. Ευτυχώς, τελείωσε. Ηταν μία καλή ευκαιρία για να αποχαιρετήσω δημόσια το κοινό της Τσέλσι».

Ο Λάμπαρντ ισοφάρισε στο 85' για λογαριασμό της Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έπαιξε με δέκα στο τελευταίο 25λεπτο (αποβολή Ζαβαλέτα για μαλλιοτράβηγμα με τον προβοκάτορα Ντιέγκο Κόστα) και προηγήθηκε στο 71' με τον εφεδρικό Αντρέ Σούρλε.

Στα λίγα λεπτά της δικής του συμμετοχής, ο εμβληματικός «Super Frankie» πέτυχε ένα γκολ και επιχείρησε με αξιώσεις άλλες δύο φορές. Ο εκνευριστικά κυνικός Μουρίνιο εμφανίστηκε ικανοποιημένος και με το «Χ». Μετά το 1-1, έβαλε τους 11 λεβέντες του να παίζουν πασίτσες στη σέντρα. Δυστυχώς για τον Πορτογάλο, ο Λάμπαρντ είχε τα κλειδιά για να ξεπαρκάρει το μπλε πούλμαν. «Δεν πιστεύω σε αγάπες και λουλούδια», είπε ο Μουρίνιο στο τέλος. «Από τη στιγμή που ο Φρανκ ανήκει σε έναν ανταγωνιστή, το love story τελείωσε».

Δράμα

Το annus horribilis της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνεχίζεται με δράματα επί δραμάτων. «Οσα πάνε κι όσα έλθουν», είναι η φιλοσοφία του Λουίς φαν Χάαλ: «Βάλτε όσα θέλετε κι εμείς θα βάλουμε περισσότερα».

Ο Φαλκάο, ο Ρούνεϊ, ο Ντι Μαρία και ο φαν Πέρσι ξεκίνησαν όλοι βασικοί, αλλά μετά το 1-3 γέλασε το παρδαλό κατσίκι. Η μικρούλα Λέστερ σημάδεψε ανελέητα την καρωτίδα των «διαβόλων», κέρδισε δύο πέναλτι και μία αποβολή, έκανε παρέλαση με τους επιθετικούς της στα καρέ του Ντε Χέα και πέτυχε 4 γκολ σε ένα 20λεπτο. Αυτή αδικείται από το ξεκαρδιστικό 5-3, όχι η ηττημένη Γιουνάιτεντ!

«Πώς είναι δυνατόν να συνέβη αυτό που συνέβη; Τους χαρίσαμε το παιχνίδι», διαμαρτυρήθηκε, πελαγωμένος, ο φαν Χάαλ. «Ολοι οι παίκτες μου έψαχναν το γκολ και ξέχασαν την άμυνα. Μπορεί να μας αδίκησε ο διαιτητής, αλλά εμείς του δώσαμε το δικαίωμα».

Ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές της νεοφώτιστης Λέστερ επισήμαναν τα αβυσσαλέα κενά που αφήνει το σύστημα «ρόμβος» του Ολλανδού και θύμισαν ότι η δική τους ομάδα έχει χαρακτήρα. Μετράει ήδη 5 γκολ ισοφάρισης σε ισάριθμες αγωνιστικές. Και 8 πολύτιμους βαθμούς.

Στην κούρσα για την 4η θέση τρέχουν μόνο κουτσοί. Η Λίβερπουλ ρεζιλεύτηκε στο «Απτον Παρκ», όπου η Ουέστ Χαμ προηγήθηκε 2-0 στο 7ο λεπτό. Η Τότεναμ ηττήθηκε στην ίδια γειτονιά από την 20ή της προηγούμενης βαθμολογίας Ουέστ Μπρομ. Η Εβερτον στραπατσαρίστηκε γηπεδούχος από την εξίσου ταπεινή Κρίσταλ Πάλας (1-3).

Οι τέσσερίς τους, μαζί με τη Γιουνάιτεντ, κοιτάζουν ο ένας τον άλλον για να παρηγορηθούν. Στο μεταξύ, η Αρσεναλ ξαναβρήκε τον οίστρο της με μπροστάρη τον αδικημένο από την κριτική Μεσούτ Οζίλ και πέρασε από το φιλόξενο για την ίδια «Βίλα Παρκ» με ομοβροντία τριών γκολ σ' ένα τετράλεπτο.

«Δεν έχω μετανιώσει στιγμή για τη μετεγγραφή του Οζίλ και μάλιστα θα τον ξανάπαιρνα αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω», είπε πριν απ' τον αγώνα ο Αρσέν Βενγκέρ. Ο Γερμανός ευχαρίστησε με ένα γκολ και μία ασίστ. Το χαμόγελό του ήταν η τελευταία λέξη της βραδιάς.