Πλήγωσε τον «δάσκαλο»… και τους παλιόφιλους του

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο τους φιλικό ματς στο τουρνουά Gloria Cup, στην Κωνσταντινούπολη, κέρδισε την Αναντολού Εφές (79-73) των Ίβκοβιτς, Περπέρογλου και Λάσμε

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά «Gloria Cup» που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη καθώς νίκησε την Εφές Αναντολού (79-73). Οι Πειραιώτες παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο και με τον Σπανούλη να πετυχαίνει καθοριστικούς πόντους, έφτασαν σε μία δίκαιη επικράτηση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και  με αιχμή το δόρατος στην επίθεση τον Λοτζέσκι προηγήθηκε στο ημίχρονο με 49-41. Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πραγματοποιούν εξίσου καλή εμφάνιση όπως και στο πρώτο μέρος τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, προηγήθηκε με δέκα πόντους διαφορά (53-43) κι έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα, αλλά η Εφές βρίσκοντας λύσεις κυρίως με τον Οσμάν επέστρεψε στο ματς, και πήρε το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με+1 (61-60).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ίβκοβιτς ξέφυγε με έξι πόντους (66-60), όμως οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνά τους  και  πήραν ξανά το προβάδισμα στο σκορ διατηρώντας το ως την λήξη του αγώνα.
Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό η Ουνικάχα Μάλαγα την προσεχή Πέμπτη (25/9, 18.00).

Δεκάλεπτα: 21-24, 41-49, 61-60, 73-79

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 17, Περπέρογλου 3, Σάριτς 10 (1τρ.), Ντρέιπερ 10 (2τρ.), Λάσμε 2 (9ρ.), Κορκμάζ 13 (3τρ.), Τζάνινγκ 2 (4ασ.), Μπιέλιτσα 12.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4 (4ρ.), Χάντερ 4 (4ρ.),Ντάνστον 13 (3ρ.), Σπανούλης 14 (7ασ), Σλούκας 14 (3τρ.), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Λοτζέσκι 20 (3τρ., 6ρ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης (3ρ., 1ασ), Λαφαγιέτ 6 (2τρ., 4ασ).