Κύπελλο Ελλάδας, 2η φάση

Με το... ζόρι ο Ολυμπιακός

Με τους ερυθρόλευκους να μην πραγματοποιούν καλή εμφάνιση, χρειάστηκε το αυτογκόλ του Κάργα (1-0 την Παναχαϊκή) για να πάρει τη νίκη

Με τους βασικούς να μένουν εκτός αποστολής ο Ολυμπιακός χρειάστηκε το γκολ του Κάργα (74’) για να φύγει με το «διπλό» από την Πάτρα, απέναντι στην Παναχαϊκή.

Το αυτογκόλ του Κάργα Το αυτογκόλ του Κάργα

Καλά στοιχεία έδειξε ο Ολυμπιακός στην αρχή του παιχνιδιού, ο οποίος πίεζε για να πετύχει ένα γρήγορο τέρμαόμως οι ευκαιρίες των Μπουχαλάκη, Σιόβα και Εντιγκά δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ετσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην  ανάπαυλα με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος η Παναχαϊκή μπήκε αποφασισμένη και στο 50ο λεπτό το σουτ του Στεργίδη σταμάτησε στο δοκάρι στου Μέγιερι, ενώ λίγα λεπτά αργότερα το σουτ του Ντα Κόστα πέρασε άουτ.  Στο 60ο λεπτό η Παναχαϊκή έμεινε με δέκα παίκτες  λόγω αποβολής του Άλμπι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Τα λεπτά περνούσαν και  όλα έδειχναν πως το αποτέλεσμα θα ήταν…λευκό, ωστόσο όλα άλλαξαν χάρη στον Κάργα. Στο 74ο λεπτό ο Κάργας έστειλε άθελα του την μπάλα στην ετσία της ομάδας του και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Παναχαϊκή.

Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Κάργας, Ασίκμπα, Αναστασόπουλος, Στεργίδης, Άλμπι, Μαρουκάκης (71’ Χούσα), Ντα Κόστα (68’ Πλέγας), Μπαλού (27’ Γκαντιάγκα), Ζλατκόφσκι, Χαρτσιάς.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Βούρος, Αυλωνίτης, Σιόβας, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης (63’ Φουστέρ), Εντινγκά, Φορτούνης, Γκαζαριάν (46’ Ντουρμάζ), Μπενίτεζ, Διαμαντάκος (72’ Βέργος).