Κύπελλο Ελλάδος, 1η αγωνιστική

Τα χρειάστηκαν…

Οι ομάδες της Σούπερ Λίγκας κατάφεραν να πάρουν την νίκη έστω και δύσκολα, είτε να αποσπάσουν την ισοπαλία στις πρώτες... μονομαχίες τους με αυτές της Football League.

Ο Τύρναβος έκανε την έκπληξη και πήρε την ισοπαλία στην Καλλονή(1-1), παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε από το 76’ με δέκα παίκτες. Χιτσκοκικό φινάλε και ισοπαλία (2-2) στη Ριζούπολη ανάμεσα σε Απόλλωνα και Εργοτέλη. Δύσκολά η Ξάνθη πήρε την νίκη (1-0) με αντίπαλο την Νίκη Βόλου. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχωρίζουν οι εμφατικές νίκες των Βέροια, Αστέρας Τρίπολης και Πλατανιά.

Άνετα η Βέροια πέρασε με 4-1 από την Ερμιόνη Άνετα η Βέροια πέρασε με 4-1 από την Ερμιόνη

Έκπληξη στην Μυτιλήνη

Η Καλλονή που είχε μπει καλύτερα στο ματς άνοιξε το σκορ  στο 19’ όταν  ο Μανούσος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μίνγκας βάζοντας σε… θέση οδηγού την ομάδα της Μυτιλήνης στην αναμέτρηση για τον 7ο όμιλο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν στη συνέχεια να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, κάτι που το «πλήρωσαν» λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, στο 43’ ο Μιλουτίνοβιτς ύστερα από ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ φέροντας το ματς στα ίσια.

Γκολ και θέαμα

Μεγάλο παιχνίδι έγινε  στην Ριζούπολη ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον  Εργοτέλη για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Κρητικοί μπήκαν  δυνατά στην αναμέτρηση και  στο 36’ πήραν το  προβάδισμα με τον Κούτρη. Στη συνέχεια ο Απόλλων ισορρόπησε, έχασε ευκαιρίες κι έφτασε στην ισοφάριση στο 57’  όταν ο Γκόλιας εκτέλεσε κόρνερ, ο Κοτσώνης έκανε την κεφαλιά για το 1-1 στη Ριζούπολη. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» , στο 70’  έκανε την ανατροπή και πήρε το προβάδισμα όταν  ο Βάντερσον έκλεψε την μπάλα, έβγαλε τον Ανγκούλο «φάτσα» με το τέρμα κι αυτός δεν αστόχησε για το 2-1! Ωστόσο, ο Εργοτέλης πήρε τον βαθμό  στις καθυστερήσεις του αγώνα χάρη στην κεφαλιά του Κοζωρώνη (94’)

Ζορίστηκε...

Η Skoda Ξάνθη αν και δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος, τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Νίκης Βόλου (1-0) και να ξεκινήσει ιδανικά τις υποχρεώσεις της.
Οι «ακρίτες» ήταν κυρίαρχοι σε ολόκληρη διάρκεια του αγώνα, ενώ θα μπορούσαν να είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο καθώς είχαν δύο δοκάρια. Αρχικά στο 18' ο Ράνος σούταρε και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Σολτάνι σημάδεψε ξανά το δοκάρι. Στην επανάληψη η ομάδα του Νίκου  Νεντίδη (κάθισε για τελευταία φορά στον πάγκο της Ξάνθης καθώς ανακοινώθηκε ο Ραζβάν Λουτσέσκου) αν και συνέχιζαν να έχουν την υπεροχή εν τούτοις κατάφεραν να πάρουν την νίκη εννιά λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα (81’) με τον Ράνου

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα στην 1η αγωνιστική του Κυπέλλου

Ξάνθη – Νίκη Βόλου 1-0
(82’ Ράνος)

Ζάκυνθος – ΟΦΗ 1-1
(68’ Βαρέλα - 45+2’ Μακρής πεν)

Πλατανιάς – Εθνικός Γαζώρου 3-1
(28’ Μιλούνοβιτς, 67’ Ναζλίδης, 89’ Ζαραδούκας – 51’ Πάλλας)

Πανθρακικός – ΑΕΚ 0-0

Βέροια – Ερμιονίδα 4-1
(16’, 29’ Ντουμίτρου, 69’ Κάμπορα, 76’ Γεωργιάδης – 72’ Βλαχόπουλος)

Απόλλων Σμύρνης – Εργοτέλης 2-2
(58’ Κοτσώνης, 70’ Ανγκούλο - 36’ Κούτρης, 90+4’ Κοζορώνης)

Καλλονή – Τύρναβος 1-1
(19’ Μανούσος πεν – 44’ Μιλουτίνοβιτς)

Αιγινιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-4
(26’ Πέντα – 34’ Μπαράλες, 38’ Τσοκάνης, 71’, 79’ Γιαννιώτας)

Τέσσερα γκολ στην Ριζούπολη και η υπόθεση πρόκριση ανοικτή για Απόλλων Σμύρνης και Εργοτέλη Τέσσερα γκολ στην Ριζούπολη και η υπόθεση πρόκριση ανοικτή για Απόλλων Σμύρνης και Εργοτέλη