Κύπελλο Ελλάδος, 1η αγωνιστική

Mεγάλο… μπαμ από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Σκούρα τα βρήκε απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς ο ΠΑΟΚ, καθώς ηττήθηκε στο Καυτανζόγλειο με 1-0 για το Κύπελλο Ελλάδος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε σε περιπέτειες για τη συνέχεια της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου καθώς δεν έχει δικαίωμα να στραβοπατήσει σε κανένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια στη φάση των ομίλων, μετά την ήττα –σοκ (1-0) από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Το ροτέισιον του Άγγελου Αναστασιάδη στην ενδεκάδα του «Δικεφάλου» του γύρισε μπούμερανγκ στην αναμέτρηση με τους «ροσονέρι» καθώς οι «ασπρόμαυροι»  μπορεί να μπήκαν με διάθεση να καθαρίσουν το ματς, αλλά έπειτα από το πολύ ωραίο γκολ του Ευσταθίου (18’) στο πρώτο ημίχρονο, δεν φάνηκαν απειλητικοί απέναντι στον Βρονταρά. Ο «Δικέφαλος» είχε τον έλεγχο του ματς και κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον Απόλλωνα, στο 61’ όταν ο Βρονταράς έδιωξε πάνω στη γραμμή την μπάλα ύστερα από την κεφαλιά του Αθανασιάδη. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ πίεσε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ΠΑΟΚ αλλά οι παίκτες του Μάκη Δανδίκα είχαν κλείσει του διαδρόμους προς την εστία του Βρονταρά και κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη ξεκινώντας με το δεξί τη σεζόν, καθώς αυτό ήταν το πρώτο επίσημο ματς τους, με τον «Δικέφαλο»  να πέφτει… θύμα του κανόνα που θέλει το Κύπελλο θεσμό των εκπλήξεων.

Απόλλων 1926 (Μάκης Δανδίκας): Βρονταράς, Γαλανόπουλος, Κατσιαρός, Μπερτίν, Βαγγελόπουλος, Ακασού (52' Ολίσε), Καράμπελας, Ευσταθίου, Μπιτσάκος, Νατσιόπουλος (66' Σουλίδης), Γκέσιος (76' Αναστασίου)

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γιακουμής, Σπυρόπουλος, Κίτσιου, Ποζατζίδης (74' Σκόνδρας), Τζιόλης, Σαββίδης (52' Τζανδάρης), Μάρτενς, Γκολάσα, Πόζογλου (52' Αθανασιάδης), Κουλούρης, Παπαδόπουλος