Σούπερ Λίγκα,5η αγωνιστική

Τον… γλίτωσε ο Μπαράλες

O Αστέρας Τρίπολης, νίκησε 1-0 τον Πλατανιά στα Περιβόλια αλλά είχε το μυαλό του στο Europa League.

Οι Αρκάδες συνέχισαν την παράδοση να φεύγουν αήττητοι από τα Χανιά και πήραν σημαντική νίκη απέναντι στον Πλατανιά με 1-0 στο ματς που άνοιγε την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη δεν ήταν καλή καθώς είχε το μυαλό της στο παιχνίδι της ερχόμενης Πέμπτης με την Παρτιζάν για το Europa League, ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο εκμεταλλεύτηκε σωστά του ελάχιστους χώρους που υπήρχαν στο γήπεδο και άγγιξε δύο φορές το γκολ. Πρώτα με τον Πάρα (48’) κι εν συνεχεία με τον Μάσα (53’). Όμως η λύτρωση για τον Αστέρα ήρθε στο  84’, όταν πέρασε στο ματς τον Μπαράλες. Έπειτα από μια αντεπίθεση, ο Αργεντινός φορ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με κοντινό πλασέ στο 87ο λεπτό «έγραψε» το 1-0, σκορ που παρά την πίεση των γηπεδούχων στο φινάλε έμεινε μέχρι το τέλος.

Πλατανιάς - Αστέρας Τρίπολης 0-1 HL 5η αγωνιστική από greeksuperleague

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Ιτούα, Νέπλιακ, Μαχαμάτ, Τετέ (88' Φιγκέιρα), Μενδρινός, Τσουράκης, Γκόμες (68’ Μιλούνοβιτς), Τόρες (78’ Ναζλίδης)

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Κοσίσκι, Παντελιάδης, Γκοϊάν, Λούι, Μάσα, Τιέ Μπι (72’ Κουρμπέλης), Ουσέρο (66’ Γιαννιώτας), Ρόλε (84΄Μπαράλες), Πάρα, Μουνάφο, Σανκαρέ