Premier League

Χαμόγελα για τρείς …πίκρα στο «Άνφιλντ»

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικρατώντας με 2-1, έχοντας αρνητικό πρωταγωνιστή τον Γουέιν Ρούνεϊ. Νέο στραβοπάτημα της Λίβερπουλ ενώ με νίκες συνέχισαν την ανοδική πορεία τους Σίτι- Τσέλσι.

Την παράδοση των τελευταίων ετών απέναντι στη Γουέστ Χαμ διατήρησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επιβλήθηκε 2-1 στο «Ολντ Τράφορντ».

Ο Ρούνεϊ μόλις στο πέμπτο λεπτό του αγώνα έβαλε μπροστά στο σκορ τους «κόκκινους διαβόλους» για να τον ακολουθήσει ο Φαν Πέρσι στο 22’ που έκανε το 2-0. Τα «σφυριά» αντέδρασαν  άμεσα και  μείωσαν στο 37’ με γκολ του Σακό. Στο 59΄όμως ήρθε η ψυχρολουσία για την ομάδα του Φαν Χάαλ, όταν έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ρούνεϊ. Στην εξέλιξη του παιχνιδιού η Γουέστ Χαμ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και με το 2-1  να μένει μέχρι το τέλος του αγώνα.
Όλα έδειχναν νίκη για την ομάδα τη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ», αλλά η Έβερτον στο 91' «έκλεψε»  τον βαθμό με τρομερό σουτ του Φιλ Γκαγκιέλκα λίγο έξω από την περιοχή. Οι «κόκκινοι"»προηγήθηκαν στο 65' με τον αρχηγό, Στίβεν Τζέραρντ, να ανοίγει το σκορ με εκτέλεση φάουλ, νικώντας τον Τιμ Χάουαρντ. Στις καθυστερήσεις όμως η φωτοβολίδα του Γκαγκιέλκα χάρισε την ισοπαλία στην ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ

Την ίδια ώρα η Τσέλσι πάλι με ηγέτη τον Ντιέγκο Κόστα και σκόρερ επίσης τους Όσκαρ και Γουίλιαν, καθάρισε εύκολα  την Άστον Βίλα (3-0) και παρέμεινε  πρώτη στη βαθμολογία.

Απτόητη συνέχισε και η Μάντσεστερ Σίτι. Οι  «πολίτες» έχοντας για  πρωταγωνιστές  τον Τζέκο και τον Λάμπαρντ, έφτασαν στο χορταστικό 4-2, απέναντι στη Χαλ