Το αριθμητικό πλεονέκτημα στον Πανιώνιο…

…Ωστόσο, οι «Ακρίτες» πήραν την σπουδαία ισοπαλία στην Ν. Σμύρνη παίζοντας με δέκα παίκτες για περισσότερο από 60 λεπτά

Μετά από δύο σερί νίκες ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητα του και τον παίκτη παραπάνω , στη Ν.Σμύρνη και η Ξάνθη ούσα πιο αποτελεσματική και καλά στημένη αμυντικά να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι  «κυανέρυθροι» ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, αλλά οι «Ακρίτες» ευτύχησαν να βρουν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς στο 7’ ο Καπετάνος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Γιαννακόπουλου μετά από σουτ του Σολτάνι κι έκανε το 1-0. Ο Πανιώνιος δεν πτοήθηκε από το γρήγορο γκολ πίεσε ασφυκτικά την άμυνα της Ξάνθης και πέτυχε την ισοφάριση κερδίζοντας μάλιστα και την αποβολή του Φλίσκα. Στο 32’ ο παίκτης της Ξάνθης έκανε χέρι στην περιοχή, αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα και ο Κολοβός εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι «κυανέρυθροι» στην επανάληψη ανέβασαν ταχύτητα, καθώς έπαιζαν με παίκτη παραπάνω, αλλά η Ξάνθη τους  περίμενε στο μισό γήπεδο δίνοντας μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνά της. Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ στο 60’ όταν σε διπλή ευκαιρία οι Γιάννουν και Μπουμάλ δεν βρήκαν στόχο. Την μεγαλύτερη ευκαιρία για να πάρει το παιχνίδι ο Πανιώνιος την είχε στο 90’ όταν από κεφαλιά του Λισγάρα η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κυριακίδη και στη συνέχεια ο Τασουλής δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τερεζόπουλος): Γιαννακόπουλος, Αργυρόπουλος, Παντίδος, Χατζηισαΐας, Τασουλής, Μητρόπουλος, Σιώπης, Μπούζας (61' Ιμπαγάσα), Μπουμάλ (73' Μασούρας), Κολοβός, Γιάννου

ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος (58' Μπαξεβανίδης), Λισγάρας, Καρυπίδης, Κομεσίδης, Βασιλακάκης, Ρούντι (46' Ομπόντο), Λουσέρο, Σολτάνι, Καπετάνιος (72' Ρενάν)