Σούπερ Λίγκα,5η αγωνιστική

Ατζαγκούν o εκτελεστής!

Όπως στο ματς Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, έτσι και σε αυτό απέναντι στη Νίκη Βόλου με δικό του γκολ οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην νίκη με 1-0!

Ο Παναθηναϊκός έδειξε έτοιμος πριν το κρίσιμο παιχνίδι της ερχόμενης Πέμπτης με την Εστορίλ, καθώς επικράτησε της Νίκης Βόλου (1-0) στην Λεωφόρο, πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα αποκτώντας και πάλι ψυχολογία νικητή.

Οι «πράσινοι» που είχαν βασικό τερματοφύλακα τον Λουκ Στιλ, ήταν κυρίαρχοι του παιχνιδιού έχασαν  σωρεία ευκαιριών για να διευρύνουν το σκορ αλλά ευτύχησαν να πετύχουν μόνο ένα στο 44' όταν ο Ατζαγκούν (32' και το 33')στην τρίτη του απόπειρα να νικήσει τον Ταΐρη τα κατάφερε και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 από το πρώτο ημίχρονο.  Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη, χάνοντας δηλαδή πάρα πολλές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα και να τελειώσει το παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφερε είτε λόγω αστοχίας, είτε λόγω των επεμβάσεων του Ταΐρη. Από την άλλη πλευρά η Νίκη Βόλου διατηρούσε παθητική στάση στο ματς δεν παρουσίασε κάτι αξιόλογο στον αγωνιστικό χώρο, ενώ έμεινε με δέκα παίκτες στο 84’ όταν ο Αργυρίου που μέσα σε δυο λεπτά πήρε δυο κίτρινες κάρτες πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Έτσι το φινάλε του ματς, βρήκε τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει την τρίτη σερί νίκη του αποκτώνταςπαράλληλα και  ψυχολογία για το ματς ζωής ή θανάτου της Πέμπτης, με αντίπαλο την Εστορίλ στην Πορτογαλία. Εκεί, το «τριφύλλι» θέλει μόνο νίκη για να μπει ξανά για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης των «32» του Europa League

Παναθηναϊκός - Νίκη Βόλου 1-0 HL 5η αγωνιστική από greeksuperleague

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπής, Νάνο, Ζέκα, Λαγός (52' Δώνης), Πράνιτς, Ντίνας, Καρέλης (66' Πέτριτς), Ατζαγκούν (80' Κλωναρίδης).

Νίκη Βόλου (Σβεν Βαντεμπρόεκ): Ταίρης, Ίβενς, Τσουκάνης, Λάουκς, Κυζιρίδης (78' Ροτζέριο), Καρασαλίδης, Αργύρης, Κοτσαρίδης (56' Σταμπολζίεφ), Νικλητσιώτης (78' Σωτηράκος), Αργυρίου, Τζιώρας.