Σούπερ Λίγκα,5η αγωνιστική

Η Super League έχει την «βασίλισσα» της

Η Βέροια συνεχίζει την αξιοθαύμαστη πορεία της καθώς επικράτησε και του ΠΑΣ Γιάννενα με 2-0. Η Κέρκυρα κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από την Βοιωτία μετά το 3-2 επί του Λεβαδειακού, ενώ Εργοτέλης και Παναιτωλικός έμειναν στο 1-1 στο Ηράκλειο

Η Βέροια έκανε το 3 στα 3 στην έδρα της έφτασε τους 12 βαθμούς και παρέμεινε ψηλά στο Βαθμολογικό πίνακα, ξεπερνώντας Ολυμπιακό-Παναθηναϊκό.

Η «βασίλισσα» του βορρά επικράτησε (2-0) του  ΠΑΣ Γιάννενα, που άντεξε για ένα ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη με ένα εκπληκτικό ξέσπασμα  πέτυχε δύο γκολ σε ένα δίλεπτο, με τους Κάμπορα (54’), Καλτσά (56’) και της χάρισαν την νίκη. Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι καθώς η αποβολή του Ντάσιου (δεύτερη κίτρινη) στο 39ο λεπτό δυσκόλεψε πολύ τα πράγματα για τους Ηπειρώτες.

Βέροια - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 HL 5η αγωνιστική από greeksuperleague
Ξέφρενη πορεία πραγματοποιεί και η Κέρκυρα. Οι «Φαίακες» πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και πρώτη εκτός έδρας επικρατώντας 3-2 του Λεβαδειακού, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, ήταν οι Χαβίτο και Μαρκόφσκι. Ο Ισπανός σημείωσε δύο τέρματα (το πρώτο στο 5’ και το δεύτερο στο 61’), ενώ υψηλόσωμος φορ ένα στο 39’. Πάντως αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Κονέ στο 13’, ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες ύστερα από την αποβολή του Μαρκόφσκι στο 78’.

Στην Κρήτη , Εργοτέλης και Παναιτωλικός μοιραστήκαν γκολ και εντυπώσεις. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν στο σκορ στο  24΄, όταν ο Μορένο  με υπέροχο τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσέρνι  κάνοντας το 0-1. Μάλιστα ο στο  45' ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να κάνει το 2-0 τα τέρματα του και να κλειδώσει την νίκη , αλλά ο  Κάπελ (βγήκε εντελώς μόνος του βγαίνει τετ α τετ με τον Τσέρνι)  έστειλε άτσαλα την μπάλα άουτ.  Οι Κρητικοί ισορρόπησαν το παιχνίδι στην επανάληψη , έχασαν ευκαιρίες με τον Χαλκιάδακη (54')- Τζανακάκη (60'), και έφτασαν στην ισοφάριση στο 61’ με τον Λυκογιάννη κάνοντας το 1-1, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.