Δανεικά και... αγύριστα

Ο Τάσος Καραμάνος μέχρι το 25ο λεπτό προχθές στο Περιστέρι ήταν ο «πουλημένος», ο «ξεφτιλισμένος», ο «δανεικός από τον Ολυμπιακό» (αποκτήθηκε στις 8 Αυγούστου, στο πλαίσιο της μετεγγραφής του Παπάζογλου στον Ατρόμητο), επειδή είχε χάσει νωρίτερα δύο καλές ευκαιρίες για να σκοράρει (22', 24').

Ο Καραμάνος ευστοχεί και δίνει απαντήσεις Ο Καραμάνος ευστοχεί και δίνει απαντήσεις Και ο Σα Πίντο, ο προπονητής που «δεν έπρεπε να τον βάλει». Στο 29ο λεπτό του ματς, όμως, ο Καραμάνος έγινε ο «παιχταράς», καθώς νίκησε τον Ρομπέρτο (1-0), αποθεώθηκε μάλιστα από τους φίλους του Ατρομήτου μόλις αντικαταστάθηκε (82'), αφού πρόσφερε τη νίκη απέναντι στους «ερυθρόλευκους» και ο Πορτογάλος κόουτς ήταν εκείνος που δικαιώθηκε για την επιλογή του. Κουβέντες της εξέδρας, θα πείτε. Ισως, ελάτε όμως και στη θέση του Καραμάνου και του κάθε δανεικού παίκτη, που είναι αναγκασμένος λόγω της καχυποψίας να αποδεικνύει κάθε εβδομάδα ότι είναι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής και δεν ενεργεί για άλλο αφεντικό, όπως κάποιοι θέλουν να πιστεύουν.

«Προσπαθώ να εκμεταλλευτώ κάθε ευκαιρία και να παραμένω ψύχραιμος. Η άμυνά μας είναι ξεκάθαρα το κλειδί για το ότι πέρυσι και φέτος είμαστε καλοί. Δεν κατάφεραν (σ.σ. ο Ολυμπιακός) να κάνουν μία κλασική ευκαιρία» δήλωσε ο 24χρονος ποδοσφαιριστής, που αγωνίστηκε για 10η φορά στην καριέρα του απέναντι στον Ολυμπιακό. «Θα προσπαθήσω να πετύχω και άλλα γκολ. Δεν υπάρχει κανένας που να μη θέλει να σκοράρει. Το σημαντικό είναι να κερδίζει η ομάδα» πρόσθεσε.

Πιο αποφασισμένος και καλά διαβασμένος ο Ατρόμητος εμφανίστηκε καλύτερος του Ολυμπιακού, που δεν έκανε καθαρή ευκαιρία για γκολ και προβλημάτισε με την απόδοσή σε ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι στο πρωτάθλημα.