Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΣΥΝΕΤΡΙΨΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ 4-0 ΤΟΥΣ ΚΡΗΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΦΟΥΡΙΟΖΟΣ

Πάει για την αποκαθήλωση

Φουριόζος για την αποκαθήλωση του επί σειρά ετών πρωταθλητή Ολυμπιακού πάει στον Πειραιά ο ΠΑΟΚ. Η εκπληκτική ομάδα που παρέταξε χθες ο Αγγελος Αναστασιάδης σκόρπισε μέσα σε ένα ημίχρονο 4-0 τον ΟΦΗ και έκανε συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο, κρατώντας «οξυγόνο» για τον ευρωπαϊκό αγώνα στη Γαλλία, την Πέμπτη με την Γκινγκάμπ.

Ηταν η σειρά του Μακ να βρει στόχο για τον ΠΑΟΚ Ηταν η σειρά του Μακ να βρει στόχο για τον ΠΑΟΚ Το μυαλό όλων στην Τούμπα βέβαια ελάχιστα ήταν στους Γάλλους, που παρεμπιπτόντως παραπαίουν (ήττα 2-1 από τη Μονπελιέ προχθές και τελευταία στη Γαλλία), αλλά ήταν αποκλειστικά και μόνο στο «μισητό» αντίπαλο, τον Ολυμπιακό.

Η ήττα των «ερυθρολεύκων» στο Περιστέρι προχθές και όσα την ακολούθησαν έδωσαν ένα ακόμη κίνητρο στον Δικέφαλο να φορτσάρει ακόμη πιο πολύ, αφού με νίκη περνούσε μπροστά με 3 βαθμούς, κάτι που έκανε. Είναι ήδη μπροστά από τον Ολυμπιακό και έχει να παίξει στο Καραϊσκάκη, και μετά παίζει με τον Ατρόμητο στην Τούμπα και με τη Βέροια πάλι στην Τούμπα. Δυο ματς, μετά το ντέρμπι, με τις ομάδες που ακολουθούν πλέον στη βαθμολογία, αλλά αμφότεροι στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε απέναντί του το «φάντασμα» του ΟΦΗ, και στο 27' το σκορ ήταν ήδη 2-0, με τον φοβερό Ρατς σκόρερ του πρώτου (2') και τον Μακ του δεύτερου (27'). «Δεν είδα τίποτα καλό σ' αυτόν τον αγώνα, φταίω εγώ, η ευθύνη είναι δική μου και των συνεργατών μου» είπε συνοφρυωμένος ο Τζενάρο Γκατούζο. Και πώς να μην είναι, όταν η ομάδα του πέρασε το κέντρο του γηπέδου στο πρώτο ημίχρονο μόλις μία, είναι αλήθεια, φορά! Το πρέσινγκ του ΠΑΟΚ ήταν πρωτόγνωρο και δεν το πίστευαν ούτε οι ίδιοι οι φίλοι της ομάδας του Αγγελου Αναστασιάδη.

Ο Ρουμάνος πέτυχε και το 3-0 με φάουλ (43'), αποθεώθηκε απ' τον κόσμο που ξέχασε ήδη τον Λίνο στη θέση του αριστερού αμυντικού, αλλά τόνισε πως «ο αγώνας με τον Ολυμπιακό είναι σημαντικός, όπως όλοι πλέον από εδώ και στο εξής». Το 4-0 πέτυχε, έπειτα από ένα ανεπανάληπτο «πινγκ πονγκ» της μπάλας με τα δοκάρια του ΟΦΗ, ο Αθανασιάδης, και το πάρτι στην Τούμπα κράτησε σ' όλο το δεύτερο ημίχρονο με «καλεσμένο» τον Ολυμπιακό. Τα συνθήματα -μερικά εξ αυτών απαράδεκτα- δονούσαν την ατμόσφαιρα και αφορούσαν μόνο τους Πειραιώτες. Κι ας φώναζε ο Αναστασιάδης ότι χρειάζεται προσοχή η Γκινγκάμπ. Ποια Γκινγκάμπ, ο ΠΑΟΚ έχει να πάρει πρωτάθλημα απ' το 1985.