ΓΕΡΜΑΝΙΑ

«Παρέλαση» στο ρελαντί για την Μπάγερν

Οσο η Σάλκε και η Ντόρτμουντ έβγαζαν τα μάτια τους στο ντέρμπι του Ρουρ, η Μπάγερν περνούσε από την ίδια γειτονιά με παρέλαση. Δεύτερη σερί εβδομάδα, η πρωταθλήτρια έχει το ρετιρέ στην απόλυτη διάθεσή της. Στρογγυλοκάθισε, λοιπόν, στην πολυθρόνα και παρακολουθεί ήσυχη τις εχθροπραξίες.

Παραμένει πάντως ντεφορμέ και χρειάστηκε ένα αυτογκόλ για να ησυχάσει στην Κολονία. Ο ήρωας του Μουντιάλ, Μάριο Γκέτσε, της είχε στρώσει τον δρόμο από το 19ο λεπτό.

Η Λεβερκούζεν έπαιξε 50 λεπτά με μειονέκτημα μετά την αποβολή του Σπάχιτς, οπότε κόλλησε στο 0-0 με τη σκληρή Φράιμπουργκ. Το δεύτερο σκαλοπάτι ανήκει πια στην Γκλάντμπαχ, η οποία πέρασε με επαγγελματικό διπλό από το σπίτι της ξεφούσκωτης Πάντερμπορν. Τα γκολ της νίκης σημειώθηκαν στο εναρκτήριο 15λεπτο.

Το γκολ του Νικολάι Μίλερ στο 58ο λεπτό του αγώνα με την Αϊντραχτ, ανύπαρκτη παρηγοριά σε πένθιμη βραδιά (1-2 στο 90'), ήταν το πρώτο φετινό του Αμβούργου, έπειτα από 508 λεπτά απόλυτης σιγής. Καμία άλλη ομάδα δεν έφυγε τόσο άκεφη από τους βατήρες της Μπουντεσλίγκα. Το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ, 474 λεπτά αφλογιστίας, σημειώθηκε από την Μπόχουμ στο ξεκίνημα της περιόδου 1979-80. Το «πιάτο» της πρωταθλήτριας εκείνη τη χρονιά κατέληξε στο... Αμβούργο.