Πριμέρα Ντιβιζιόν

Ούτε που... κατάλαβε από που της ήρθε η Ατλέτικο!

Οι «νυχτερίδες» διέλυσαν την Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-1 και έπιασαν κορυφή στην Πριμέρα Ντιβιζιόν με 17 βαθμούς

Μια εκπληκτική Βαλένθια έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο του Μεστάγια και μέσα σε δεκαπέντε λεπτά καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την πρωταθλήτρια Ισπανίας, Ατλέτικο με 3-1.

Η ομάδα του  Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν... απούσα για 13’ λεπτά στην έναρξη του αγώνα και οι «νυχτερίδες» το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, καθώς μόλις στο 6’ άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Μιράντα που έκανε τραγικό λάθος. Δύο λεπτά αργότερα ο Αντρέ Γκόμες έκανε το 2-0 και ένα λεπτό αργότερα το Μεστάγια πήρε φωτιά με το  Οταμέντι στο 13’ να κάνει  το 3-0 κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη. Οι  «ροχιμπλάνκος» αν και μείωσαν στο 29’ με τον Μάντζουκιτς σε 3-1, και έχασαν και πέναλτι στο  44’ με το Σικέιρα, δεν βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσουν το ματς.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιέγκο Άλβες, Μπαραγκάν, Μουστάφι, Οταμέντι, Γκαγιά, Παρέχο, Φουέγο, Γκόμες (71’ Αουγκούστο), Πιάτι (62’ Ορμπάν), Αλκασέρ (74’ Φεγκουλί), Ροδρίγκο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Μόγια, Σικέιρα, Γκοντίν, Μιράντα, Γκάμεζ, Γκάμπι, Τιάγκο (72’ Ραούλ Γκαρσία), Τουράν (69’ Χιμένεθ), Γκριτσμάν (66’ Σέρτσι), Κόκε, Μάντζουκιτς