Πρέμιερ Λιγκ

Ντε Χέα και Φαλκάο έσωσαν τους «μπέμπηδες»

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 στο «Ολντ Τράφορντ» της Έβερτον για την 7η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Με ήρωα τον γκολκίπερ Ντε Χέα που απέκρουσε πέναλτι και τον Ρανταμέλ Φαλκάο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ, το «συγκρότημα» του Λουίς Φαν Χάαλ πήρε τους τρεις βαθμούς (2-1)στο «Ολντ Τράφορντ» και να σκαρφαλώσει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η Μάντσεστερ που τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Έβερτον, προηγήθηκε με τον Ντι Μαρία στο 27’ , ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντε Χέα αποσόβησε την ισοφάριση όταν σε πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπέινς, ο Ολλανδός το απέκρουσε. Όμως στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια όταν ο  Νέισμιθ από κοντά αξιοποίησε την εξαιρετική πάσα του Μπέινς κάνοντας το 1-1 στο 55’. Όμως επτά λεπτά αργότερα η ομάδα του  Φαν Χάαλ  βρήκε την λύση με τον Φαλκάο να πετυχαίνει το 2-1 δίνοντας το προβάδισμα νίκης  στους «μπέμπηδες». Στην συνέχεια χρειάστηκε πάλι ο Ντε Χέα  στο 90’ να κρατήσει τη 2η διαδοχική εντός έδρας νίκη για την ομάδα του καθώς με έξοχη επέμβαση είπε όχι στον Οβιέδο.
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Ράφαελ, Σόου (70’ Μπλάκετ), Ρόχο, Μπλιντ, ΜακΝέρ, Μάτα, Βαλένσια (77’ Φελαϊνί), Φαλκάο (73’ Γουίλσον), Φαν Πέρσι , Ντι Μαρία

Έβερτον: Χάουαρντ, Χίμπερτ (77’ Μπράουνινγκ), Τζαγκιέλκα, Στόουνς, Μπέινς, Μπάριτς, Μπέσιτς, Πίενααρ (63’ Οβιέδο), ΜακΓκίντι (77’ Όσμαν), Νέισμιθ, Λουκάκου