Ο πόλεμος τελείωσε... με νικήτρια την Γιούβε

Η Γιουβέντους αναδείχθηκε νικήτρια του συναρπαστικού ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής με την Ρόμα κι έμεινε μόνη στην κορυφή της Serie A.

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που διακόπηκε τουλάχιστον πέντε φορές για εντάσεις ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, με τρία πέναλτι και από μια αποβολή στον Κώστα Μανωλά και τον Αλβάρο Μοράτα, η Γιουβέντους επικράτησε της Ρόμα με 3-2.

Ο Κάρλος Τέβες, σκόρερ των δύο γκολ της Γιουβέντους Ο Κάρλος Τέβες, σκόρερ των δύο γκολ της Γιουβέντους

Συγκλονιστικό το πρώτο μέρος με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, να ανοίγει το σκορ με τον Τέβεζ στο 27’ μετά από εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Η απόφαση του διαιτητή όμως έφερε έντονες διαμαρτυρίες από τους «τζαλορόσι», καθώς  όπως φαίνεται η παράβαση έγινε εκτός περιοχής. Πέντε λεπτά αργότερα  όμως οι Ρωμαίοι ισοφάρισαν (1-1) με τον Τότι με πέναλτι πληρώνοντας με το ίδιο νόμισμα την «Μεγάλη κυρία». Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία δεν έμεινε εκεί όμως και στο 44’ ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Ζερβίνιο, ο Ιτούρμπε με ωραίο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Γιουβέντους όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων  πριν την ανάπαυλα , ισοφάρισε ξανά με πέναλτι , με τους «τζιαλορόσι» να διαμαρτύρονται εκ νέου και τον Τέβεζ να ευστοχεί εκ νέου για το 2-2.

Στην επανάληψη η ένταση και το πάθος συνεχίστηκε, μέχρι την στιγμή του 86’ όταν ο  Μπονούτσι με ξερό σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.
Δύο λεπτά αργότερα ο Μανωλάς ήρθε στα χέρια με τον Αλβάρο Μοράτα για να δουν και οι δύο την κόκκινη κάρτα και να αφήσουν την ομάδα τους με παίκτη λιγότερο

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (3-5-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μαρτίν Κάσερες (46' Ογκμπόνα), Μπονούτσι, Κιελίνι, Κουατζού Ασαμόα, Πογκμπά, Μαρκίζιο, Πίρλο (79' Βιντάλ), Τέβες, Γιορέντε (59' Μοράτα).

ΡΟΜΑ: Σκορούπσκι, Μάικον, Μανωλάς, Γιανγκά-Μπιβά, Χολέμπας, Σεϊντού Κεϊτά, Πιάνιτς (85' Παρε΄δες), Ναϊνγκολάν, Ιτούρμπε (66' Φλορέντσι), Ζερβινιό, Τότι (75' Ντέστρο).

Η σχετική φωτογραφία δείχνει ότι το δεύτερο πέναλτι της Γιουβέντους ήταν εκτός περιοχής Η σχετική φωτογραφία δείχνει ότι το δεύτερο πέναλτι της Γιουβέντους ήταν εκτός περιοχής