Η ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 3-2 ΤΗΝ «ΕΛΛΗΝΙΚΗ» ΡΟΜΑ, ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΙΤΗΤΗ

«Κυρία» με... καβαλιέρο

Ενας διαιτητής παλιάτσος χάλασε το ελληνικό πάρτι της Ρόμα και έδωσε τροφή σε όσους θεωρούν τη Γιουβέντους ευνοούμενη του κατεστημένου.

Ο Κώστας Μανωλάς είδε κόκκινη κάρτα, ο Χοσέ Χολέμπας τελείωσε τον αγώνα τραυματισμένος και η «Κυρία» φόρεσε το κυριακάτικο φουστάνι της για να πανηγυρίσει έναν θρίαμβο που δεν της άξιζε: 3-2, έξι στα έξι, αλλά με άνωθεν αρωγή. Στο γκάλοπ της «Gazzetta dello Sport», 53 στους 100 ψήφισαν ότι η Ρόμα αδικήθηκε.

Από τα τρία γελοία πέναλτι που σφυρίχτηκαν στο α' ημίχρονο, τα δύο τα χάρισε ο ρέφερι Ρόκι στη Γιουβέντους, για να της διώξει το άγχος: 1-0 στο 27ο λεπτό, 2-2 αμέσως μετά το γκολ του Ιτούρμπε που έκανε τους Ρωμαίους να ονειρεύονται (41'). «Rigore, rigore», φώναζε ειρωνικά η κιτρινοκόκκινη κερκίδα όποτε άγγιζε την μπάλα ποδοσφαιριστής της Γιουβέντους μετά την ανάπαυλα: «Πέναλτι, πέναλτι»!

Η Ρόμα λύγισε στο 86', από τη φωτοβολίδα του Λεονάρντο Μπονούτσι. Θα το ζήλευε και ο Τέβες αυτό το γκολ, για να μην πούμε ότι ήταν αντάξιο ενός Πίρλο. «Η μαγεία έγινε πραγματικότητα», χειροκρότησε η «Gazzetta»: «Λεονάρντο, ο εφευρέτης του ευρωγκόλ». Μπονούτσι, όπως λέμε Ντα Βίντσι.

«Είναι η ωραιότερη μέρα της καριέρας μου», είπε ο ήρωας του Τορίνου. «Δείξαμε χαρακτήρα όταν η Ρόμα προηγήθηκε και πείσαμε ότι είμαστε η καλύτερη ομάδα στη χώρα». Στην Ευρώπη, όμως; Στο καλεντάρι της Γιουβέντους, το ραντεβού με τον Ολυμπιακό στον Πειραιά, στις 22 Οκτωβρίου, είναι σημειωμένο με κόκκινο μαρκαδόρο.

Αλάνθαστος στα πρώτα 85 λεπτά (όπως και ο σπουδαίος Χολέμπας), ο Μανωλάς παρασύρθηκε από την προβοκάτσια του Ισπανού Μοράτα και χύμηξε να τον πλακώσει. Ο Ρόκι τούς έστειλε και τους δύο στην ίδια εξέδρα, απ' όπου είδε το μεγαλύτερο μέρος του ντέρμπι κορυφής ο Ρούντι Γκαρσία. Ο προπονητής της Ρόμα απεβλήθη μετά το πρώτο πέναλτι, επειδή έπαιξε με τα χέρια του αόρατο βιολί για να χλευάσει το ρεσιτάλ του διαιτητή!

Ανάμεσα στους πολλούς επώνυμους που παρακολούθησαν το ματς-φωτιά, φωτογραφήθηκαν ο Πεπ Γουαρδιόλα, αλλά και ο Ιταλοαμερικανός ιδιοκτήτης της Ρόμα, Τζέιμς Παλότα. Ο αξιότιμος πρεζιντέντε επιστρέφει στη Βοστόνη αηδιασμένος.

Φωτοβολίδα

Η φωτοβολίδα του Παναγιώτη Ταχτσίδη, συστημένη στην αριστερή γωνία του Αλέσιο Κράνιο, άφησε ξερή την Κάλιαρι του Ζντένεκ Ζέμαν και έβαψε στα γαλανόλευκα το Σαββατοκύριακο της Ελλάς Βερόνα. Η σιδερένια της άμυνα, με τον Βαγγέλη Μόρα στη ραχοκοκαλιά της, έχει νικηθεί μόλις 5 φορές σε 540 λεπτά δοκιμασίας. Μόνο οι δύο μνηστήρες του τίτλου έχουν καλύτερο απολογισμό.

Ο θαυμάσιος Ορέστης Καρνέζης κράτησε το σεντόνι καθαρό μέχρι το 90ό λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει το πέναλτι-μαϊμού με το οποίο η Τσεζένα έκλεψε τον βαθμό. «Κιτρινίστηκε» μάλιστα για τις διαμαρτυρίες του ο γκρέκο πορτιέρε. Το γκολ της Ουντινέζε πέτυχε ο παίκτης που αντικατέστησε τον τραυματισμένο Παναγιώτη Κονέ, ο Πορτογάλος Μπρούνο Φερνάντες. Η 3η θέση της βαθμολογίας ανήκει πλέον στη Σαμπντόρια.