Προκριματικά Euro 2016

Και τώρα... τρέχουμε!

Στο ισόπαλο 1-1 έμεινε η Εθνική Ελλάδας με την Φιλανδία και πλέον θέλει μόνο νίκη την Τρίτη (14/10) απέναντι στην Βόρειο Ιρλανδία

Μπορεί η εικόνα της Εθνικής να ήταν σαφώς πιο βελτιωμένη από αυτή την πρεμιέρας, ωστόσο έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Φιλανδία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro. Μόνο νίκη θέλει την Τρίτη (14/10) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απέναντι στην Βόρειο Ιρλανδία.

Με αρκετές αλλαγές παρέταξε την Εθνική ο Ρανιέρι, αφού άφησε στον πάγκο τους Σαμαρά, Μήτρογλου και Σλαπιγγίδη, βάζοντας Αθανασιάδη, Μαυρία και Καρέλη. Ωστόσο όλα πήγαν... καλά και στο 24ο λεπτό ο Καρέλης έκανε το 1-0, στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Εθνικής. Ετσι το σκορ παρέμενε μέχρι το ημίχρονο με τους Φιλανδούς να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν.

Η επανάληψη δεν ήταν αυτή που επιθυμούσε ο ομοσπονδιακός προπονητής Ρανιέρι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι στον αγώνα, πράγμα που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Στο 55ο λεπτό ο Χούρμε έφερε το παιχνίδι στα ίσια για το 1-1, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Πούκι έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει την ανατροπή για τους Φιλανδούς.

Η εικόνα της Ελλάδας δεν άλλαξε παρ όλες τις αλλαγές που έγιναν και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.