Μπάσκετ Α1, 1η αγωνιστική

θέαμα και… συγκινήσεις στην πρεμιέρα της Α1

Τη βοήθεια της παράτασης χρειάστηκε ο «Δικέφαλος» για να κάμψει την αντίσταση του Ρεθύμνου. Ο Κόροιβος Αμαλιάδας πέτυχε την παρθενική του νίκη στην κατηγορία επικρατώντας της ΑΕΚ (80-67), ενώ μεγάλο «διπλό» πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου στη Νέα Σμύρνη, απέναντι στο Πανιώνιο.

Πρεμιέρα είχαμε στην Α1 Μπάσκετ των ανδρών με συγκλονιστικές αναμετρήσεις και τον Κόροιβο Αμαλιάδας να γράφει ιστορία καθώς πέτυχε την πρώτη του νίκη στην κατηγορία

Σε ένα ντέρμπι που θύμισε τις περσινές τους «μάχες» στην Α2, ο Κόροιβος νίκησε την ΑΕΚ και πανηγύρισε την παρθενική του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1.  Το παιχνίδι ήταν αμφίροπο στην μεγαλύτερη διάρκεια καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά ασφαλείας.  Όλα αυτά μέχρι που η ομάδα της Αμαλιάδας  έχοντας ως ηγέτη τον Σάσα Βασίλιεβιτς, ο οποίος πέτυχε  καθοριστικά καλάθια σε ένα κομβικό χρονικά σημείο για την ομάδα του, κατάφερε να ανοίξει την διαφορά στο σκορ  71-63 (37') και τελικά να φτάνει στο τέλος  στη νίκη με 80-67.

Τα χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ

Στο πιο αμφίρροπο ματς της πρεμιέρας, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ρεθύμνου με 88-79 στην παράταση.  Οι Ρεθυμνιώτες αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι  στο «Παλατάκι», έκαναν την ανατροπή στην τελευταία περίοδο με τον  Φαγιέ (έβαλε δυο καθοριστικά καλάθια) και έφτασαν μια ανάσα απ’ τη νίκη 67-69 στα 6'' πριν το τέλος του αγώνα.  Η ψυχραιμία όμως του Χαραλαμπίδη στις βολές έστειλε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο «Δικέφαλος» σοβαρεύτηκε  πήρε διαφορά ασφαλείας (77-73)  ενώ με συνεχόμενα καλάθια ο  Χαραλαμπίδης,   έκανε το 82-74 στο 44' δίνοντας ουσιαστικά την νίκη στον ΠΑΟΚ.

Νεανικός μεν...ανέτοιμος δε

Στην Νέα Σμύρνη, ο Κολοσσός Ρόδου εκμεταλλεύτηκε την ανετοιμότητα του Πανιωνίου και τον κέρδισε με 92-76. Η νεανική και χωρίς ξένους ομάδα του Θανάση Παπαχατζή  προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά ένα  ξέσπασμα από τους νησιώτες στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε την διαφορά στο + 22 (71-49), «σφραγίζοντας» επί της ουσίας τη νίκη για τον Κολοσσό.
Στα υπόλοιπα ματς, Ο Άρης κατάφερε να αντέξει στην αντεπίθεση του Πανελευσινιακού και έφυγε νικητής από την Ελευσίνα επικρατώντας με 70-78, ενώ ο ΚΑΟΔ να επικράτησε  των Τρικάλων με 62-57.